Betlémská kaple v Praze

Betlémská kaple v Praze (Česká republika)

Jeden z nejslavnějších pražských sakrálních objektů, který byl založen v roce 1391 a stavěl se po dobu tří let. Významným je už jen kvůli tomu, že navzdory silnému vlivu němčiny a latiny byl určen pro kázání v českém jazyce. Nejslavnějším kazatelem v rodné řeči se zde stal Jan Hus, na jeho kázání často chodila i sama královna Žofie, manželka Václava IV. Kaple byla postavena na obrovské zahradě, s rozlohou asi 800 metrů čtverečních.

Pravda, Betlémská kaple nebyla nikdy farním kostelem, ale mohlo se sem vejít až tři tisíce posluchačů. To samozřejmě přispělo k šíření revolučních myšlenek, Jan Hus proto musel Prahu v roce 1412 opustit, když zde působil už celé desetiletí. Jeho nástupce – Jakoubek ze Stříbra – ale záhy zavedl přijímání podobojí i v Betlémské kapli (stejně jako v kostele U Martina) které zde bylo běžné až do poloviny sedmnáctého století, kdy připadla stavba jezuitskému řádu. A tehdy se sem vrátila klasická katolická bohoslužba, až do doby, než byl Ignácův řád zrušen a kaple připadla do státního majetku.

Bohužel, s koncem osmnáctého století byla Betlémská kaple z velké části pobořena, nějakou dobu se zde dokonce skladovalo dřevo na otop pro okolní čtvrti. Rekonstrukce kaple byla otázkou času, nakonec k ní došlo v padesátých letech minulého století. V roce 1992 byla kaple otevřena pro veřejnost, dnes se zde běžně koná například studentská promoce, nezapomíná se samozřejmě ani na ekumenické bohoslužby. Z původní kaple nezůstalo mnoho, na stěnách jsou ale stále k vidění některé Husovy texty.

A kam ještě dále zavítat v Praze? Možností je poměrně dost. Jmenujme například pomník mistra Jana Husa nebo kostel Panny Marie Sněžné, další místa spjatá s pohnutou historií patnáctého století a husitskou revolucí.

30.4.2022

Booking.com