Zámek Lednice

Zámek Lednice (Česká republika)

Jeden z největších „divů střední Evropy“, zámek Lednice, je velkolepým počinem nesoucím se v duchu anglické tudorské gotiky. Už více než dvacet let se pyšní zápisem do seznamu UNESCO, stejnojmenná obec má za sebou takřka osm století historie. Původně renesanční zámek se podařilo přetvořit v novogotickou perlu, jejíž atmosféra je ještě dokreslena parkem ve francouzském stylu a palmovým skleníkem se vzácnými dřevinami.

Dnešní vzhled zámku pochází z poloviny devatenáctého století, kdy se zde pořádalo nejedno setkání nejvyšší evropské šlechty. K dispozici je hned čtveřice prohlídkových tras, první se týká reprezentačních prostor, druhá pak soukromých apartmánů rodu Lichtenštejnů, třetí pak provede dětskými pokoji a muzeem věnovaným loutkám v podání Milana Knížáka. V poslední části prohlídkových okruhů se podíváte do technického zázemí zámku Lednice. Zvláště reprezentační prostory opravdu stojí za vidění, podobná výzdoba totiž snad ani nemá v evropském kontextu obdoby.

Ve francouzské zahradě si můžete prohlédnout umělou zříceninu – Janův hrad – sloužící někdy jako lovecký zámeček šlechty. V areálu je dokonce i minaret z přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Za procházku jistě stojí Zednářská zahrada, kde stromy vytvářejí zajímavé obrazce, ale také zámecký palmový skleník, který uchvátí nejen vášnivé biology – návštěva je možná kdykoliv s výjimkou měsíce ledna. Vzácné dřeviny z Jižní Ameriky a vůbec z celého světa prostě stojí za vidění.

A kam se ještě vydat dál? Součástí Lednicko-Valtického areálu jsou samozřejmě i zámek Valtice, kde je rovněž zámek ve správě státu. Kromě příhraniční Břeclavi je nutné zmínit i malebný zámek Mikulov.

16.11.2018