Zámek Přerov

Zámek Přerov (Česká republika)

Jedním z těch méně známých zámků, které přesto mají turistům hodně co nabídnout, je třeba ten v moravském Přerově. Definitivně byl dostavěn celkem nedávno, jde o renesanční čtyřkřídlou stavbu, jež stojí na místě původního hradu – zbudována byla na začátku 17. věku. Věž se dočkala dokončení až na konci druhého tisíciletí, konkrétně v roce 1997! A co zajímavého ukrývá interiér zámku?

Zámek Přerov je veřejnosti přístupný celoročně, zavírací den je standardně v pondělí, mezi osmou a sedmnáctou hodinou sem můžete zavítat ve všední den, o víkendu se pak otevírá až v devět, počítat je nutné i s hodinovou polední pauzou. Plné vstupné je 40 korun, penzisté a žactvo platí polovic. Významnou součástí interiéru zámku je Komenského muzeum, které nabízí zajímavý pohled na Učitele národů.

Jako první žil trvale v Přerově Karel starší ze Žerotína, na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století, za jeho vlády se proto uskutečnila rozsáhlá přestavba zámku. Karlovi potomci a dědicové si však už zámek v Přerově za své sídlo nezvolili a nějaké stavební úpravy musely počkat až na devatenácté století, kdy sloužily zámecké prostory široké veřejnosti – postavily se zde kanceláře, některé z místností využívala i zdejší škola. Mezi stálé výstavní expozice zámku patří i možnost návštěvy školní třídy, přesně v duchu, jak vypadala třeba před 200 lety.

Jako majitelé se v běhu staletí vystřídali třeba Pernštejnové, Žerotínové či Windischgrätzové, od roku 1918 je zámek v majetku města Přerova (stalo se tak již v dubnu, tj. nezávisle na vzniku Československého státu).

A co dalšího v Čechách bychom měli určitě navštívit? V ohledu hradů a zámků je možností opravdu celá řada. Za všechny zmiňme třeba zámek Kroměříž nebo hrad Helfštýn, obě místa jsou velmi atraktivní.

5.4.2018