Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích (Česká republika)

Pravidelný čtverec, který je v českých zemích pro centrální náměstí spíše méně obvyklé. Svého druhu je u nás na osmém místě ve své kategorii, co se celkové rozlohy týče – 133 metrů na každé straně mluví jistě za vše, více než půl druhého hektaru je u nás skutečně unikát. Od svého vzniku v roce 1265 často měnilo název, podle toho, jak se měnila politická situace, dnes už je zažité pojmenování právě po zakladateli města, tedy králi z přemyslovské dynastie, Přemyslu Otakarovi II.

Bludný kámen zná jistě úplně každý…

Pokud jej překročíte pozdě večer – v čase, kdy televizní vysílání obsahuje i dětem nepřístupné záležitosti, pravděpodobně nenajdete do rána cestu domů. Vypadá přitom celkem nenápadně, až by se jeden divil! To o prokletí tvrdí stará báchorka, samozřejmě, z místních restaurací se po desáté večer odebírá domů docela dost návštěvníku. Bludný kámen měl být takzvaně pokutním místem, kde se srážely hlavy a pojí se s ním snad i jistá negativní energie.

Najdete jej na jihozápadním kraji náměstí, které zdobí hlavně Samsonova kašna z první třetiny 18. století a také budova radnice, jejíž současná verze prošla poslední rekonstrukcí zhruba ve stejné době. Když se pokocháme krásným výhledem z Černé věže, můžeme si udělat takovou malou procházku historií, protože náměstí lemuje na padesát různých domů – a každý má co říct!

Barokní radnice dodnes slouží svému účelu, dům známý také pod názvem U Zlatého jelena má pozdně gotické jádro, U Stehlíčků zase nabídne fasádu s ryze klasicistním vzhledem. Na východní straně náměstí je zase secesní stavba ze začátku minulého století, nesoucí jméno U Tří kohoutů. Hotel Slunce, budova Čedoku nebo Stará pošta, to jsou další klenoty centrálního budějovického náměstí.

24.7.2022

Booking.com