Samsonova kašna v Českých Budějovicích

Samsonova kašna v Českých Budějovicích (Česká republika)

Najdete ji v samém srdci jihočeské metropole, kterou už před více než sedmi sty lety kázal založit slavný přemyslovský panovník Přemysl Otakar II. Samsonova kašna se nese plně v duchu baroka a sedmnáctimetrový průměr nádrže z kamene je (nejen) oblastním rekordem. Samozřejmě, že když se řekne baroko, můžeme už s přehledem tipovat dobu, kdy kašna vznikla – stavěla se šest let (1721-7) a původně zásobovala vodou, jež sem tekla přímo z Vltavy, obyvatele přilehlých ulic.

Biblická postava úspěšně krotící lva je dominantou místa

Josef Dietrich, jenž měl na starosti sochu a kameník Zachariáš Horn, který připravil zbytek. To jsou dva autoři, vstoupivší do historie. Kašna byla napájená vodárenskou věží a původnímu účelu sloužila poměrně dlouhou dobu, dokonce i během zimních měsíců. Čtyři chrliče a podstavec s plastikou, který ukazuje výjev z Bible – hřmotného Samsona, jenž právě krotí neméně mohutného lva. Samozřejmě, důležitými místy, na která při návštěvě Českých Budějovic nelze zapomenout, je i barokní budova radnice, dodnes sloužící původnímu účelu a třeba i Masné krámy, ale turista určitě ocení i elegantní zpracování této kašny z osmnáctého věku.

Objem kašny činí úctyhodných 237 metrů krychlových, což budějovické občany v dávných dobách jistě potěšilo – vody bylo pořád dost, nakonec, Vltava byla jednou z největších řek v celém tehdejším království. Bohužel, dnes už nevidíme originální dílo z dob barokních, protože rekonstrukce na začátku devadesátých let odkázala původní sochy na městskou radnici, kde si je můžete také prohlédnout. Pravda, její velikost způsobila při stavbě dost problémů, protože při tehdejší technice bylo obtížné umístit kámen na předem určené místo – dnes však máme alespoň co obdivovat…

28.9.2019

Booking.com