Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy (Česká republika)

V České republice se nacházejí desítky, ne-li stovky pozoruhodných hradů a zámků. Hrad Pernštejn na samé hranici Čech a Moravy či Svojanov v Pardubickém kraji jistě znáte, dnes se tedy podíváme až ke slezským hranicím a představíme si jeden z těch neprávem opomíjených. Mohli bychom možná začít trochu symbolicky, ve stylu televizních soutěží: Leží kousek od Frýdku Místku, v nadmořské výšce pět set metrů a založen byl ve třináctém století. O kterém hradu, jež se někdy uvádí s přídomkem Janáčkovy, je řeč? Pokud stále nevíte, pak vás nebudeme dlouho napínat. Jde o hrad známý jako Janáčkovy Hukvaldy.

O založení tohoto mohutného opevnění (z něhož bohužel dnes zbývají spíše ruiny) se nezasloužil nikdo menší než samotný král Přemysl Otakar I. (jehož všichni školou povinní znají jako toho, jenž podepsal onu slavnou Zlatou bulu sicilskou v roce 1212).

Tento panovník vydal podnět ke stavbě hradu, samotné založení Hukvald je potom připisováno říšskému hraběti Arnoldovi z Hückeswagenu. V polovině čtrnáctého století hrad převzali olomoučtí biskupové (nezapomínejme, že Olomouc se stala druhým českým městem s výsadou založit arcibiskupství). Bohužel nepříznivá finanční situace vedla k tomu, že arcibiskupství hrad prodalo a jeho majitelé se po následující staletí střídali jako na běžícím páse.

Těžko říct, zda to Hukvaldům pomohlo či naopak uškodilo, nicméně hrad Hukvaldy si takřka z ruky do ruky předávali panovníci (včetně např. Jiřího z Poděbrad nebo Zikmunda Lucemburského), vojevůdci (Jan Čepek ze Sán, účastník bitvy u Lipan) a další významné osobnosti středověku, než se na počátku šestnáctého století po nejrůznějších peripetiích mohl navrátit k majetku olomouckého arcibiskupství. Téměř nepřetržitě, až do roku 1948, si ho již biskupové udrželi. Lehko nás napadne, že ve zmíněném roce byl hrad zestátněn.

Bohužel, Hukvaldy neprožívaly příliš šťastné období ani poté, co se vrátili k původním majitelům. V roce 1762 zasáhl (již tehdy chátrající) stavbu zničující požár a proměnil ho v ruinu. Jen díky tomu, že byl hrad postaven převážně z kamene, nelehl popelem a zachovaly se ruiny, nikdy však již nedošlo k úplné rekonstrukci. Částečné obnovy se sice hrad dočkal v průběhu devatenáctého století, napořád však již platí za zříceninu a romantický cíl pěších výletníků. Jedinou relativně dochovanou stavbou v areálu hradu je kaplička svatého Ondřeje z konce sedmnáctého století. Nedaleko hradu Hukvaldy je další velkolepý hrad jménem Helfštýn a cestou si můžete prohlédnout zajímavou technickou památku železniční viadukt v Jezernici.

19.3.2015

Booking.com