Zámek Letohrad

Zámek Letohrad (Česká republika)

Na samotném okraji pardubického kraje v malém městečku Letohrad sídlí stejnojmenný zámek z konce sedmnáctého století, který je oblíbenou turistickou atrakcí zejména pro svou zachovalou barokní architekturu.

Historie zámku Letohrad se datuje ale už do konce šestnáctého století, kdy zde byla založena obranná tvrz. Protože však panství o sto let později připadlo rodu Vitanovských z Vlčkovic, kterým se tvrz příliš nezamlouvala, byla zbořena a na jejím místě byl vystavěn současný dvoupatrový zámek se samostatně stojící věží. Součástí zámku Letohrad byla i nová jednolodní zámecká kaple s barokními dekoracemi. Ta byla později přestavěna v samostatný kostel.

V osmnáctém století připadlo panství rodu Bredů, kteří započali rozsáhlé přestavby, dokončené až počátkem století devatenáctého. Tehdy byla zdemolována původní věž, která byla nahrazena současnou věží s hodinami. Později zámek Letohrad připadl rodině Stubenbergů, kterým patřil až do konce druhé světové války. Následně jim byl zámek zabaven a následně sloužil jako sídlo místního národního výboru, čemuž byl uzpůsoben i vnitřní interiér. Do zámku byla později soustředěna také knihovna a byl v něm řízen internát a část městského muzea.

V roce 1983 bylo rozhodnuto o rozsáhlé rekonstrukci. Ta trvala více než deset let, ale její výsledek stojí za to. V současné době je část zámku opět přístupná ve své původní podobě turistické veřejnosti. Zbylé prostory jsou obsazeny soukromým gymnáziem a také místním hotelem. V nedávné minulosti byl zámecký park rozšířen o voliéru s exotickým ptactvem.

V širokém okolí najdete i další zajímavé objekty. Mezi nejvýznamnější můžeme zařadit zámek Pardubice, ale pro milovníky zřícenin má Česká republika v tomto regionu například hrad Litice či hrad Lichnice.

5.1.2018