Zámek Plumlov

Zámek Plumlov (Česká republika)

Slavný český král ze třináctého století podle některých údajů stál u zrodu zámku, který je spíš připisován jeho levobočkovi Mikuláši Opavskému. Přemysl Otakar II. by byl ale jistě dojat, že hrad přestavěný postupně na zámek a několikrát notně zrekonstruovaný je návštěvníky stále velmi oblíben, konají se tu časté výstavy a osm kilometrů vzdálený Prostějov nabízí i výbornou dopravní obslužnost. Rodinnému výletu nic nebrání, podíváte se sem mezi dubnem a říjnem? O romantické atmosféře nelze pochybovat, vždyť právě zde se koná každoročně spoustu svatebních obřadů!

Vichřice, zanedbání majiteli, naposledy také požár

Zámek Plumlov byl ve středověku hradem a v šestnáctém století došel proměny v renesanční zámek. V běhu věků ale hodně trpěl – vichřice v roce 1801, nezájem Aloise z Lichtenštejna, v roce 2016 dokonce i požár, jenž značně poškodil levé zámecké křídlo. Na rekonstrukci se sice pracuje od přelomu tisíciletí, ale ještě není zdaleka dokončená. Naštěstí si můžete projít hned čtyři různé zámecké trasy, jedna z nich je určena spíš dětem, druhá zase příznivcům adrenalinu a pochopitelně nechybí ani klasika.

Zámecká vinotéka, kavárna a muzeum plné keramiky, zbraní a dalších dobových předmětů užívaných středověkými a raně novověkými velmoži. Zajít si můžete i do fitness, občas se pořádají i jiné kulturní akce než výstavy, nouze není například o živou hudbu nebo sokolnické slavnosti. Zámek Plumlov patří do majetku státu od roku 1931, kdy byl zabaven rodu Lichtenštejnů, v minulosti také spadal do majetku Pernštejnů nebo pána Voka I. z Kravař. Navštívit byste ale – když už budete v kraji – mohli a měli také olomouckou radnici, přerovský zámek nebo kupříkladu poutní kostel Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou.

14.11.2019

Booking.com