Hrad Bouzov

Hrad Bouzov (Česká republika)

Střední Morava nabízí rozličná krásná místa, která byste neměli za žádnou cenu vynechat. Mezi jedno z nich patří i gotický hrad Bouzov, jedna z nejoblíbenějších památek, které Morava i celá Česká republika má. Hrad stojí ve vesničce Bouzov, vzdálené jen kousek od města Loštice.

Původní hrad byl patrně vybudován někdy na přelomu 13. a 14. století, přičemž první písemné zmínky o hradě pochází z první poloviny 14. století. Další významné období v dějinách hradu přichází za třicetileté války, kdy byl Bouzov císařskou pevností a byli zde vězněni zajatí vojáci švédské armády. Od osmnáctého století ale hrad chátral.

Po vyhlášení republiky byl zabrán československým vojskem, které zkonfiskovalo majetek posledního právoplatného majitele hradu ze šlechtického rodu Habsburků. Evžen Habsburský se zasadil o významnou rekonstrukci na konci devatenáctého století. Tehdy byl hrad přestavěn do romantického stylu, podobně jako mnohé hrady na jihu Německa.

Ponurý osud se nevyhnul Bouzovu ani za druhé světové války, kdy se hrad stal skladištěm zabaveného majetku. Po válce přešlo vlastnictví zpět na československý stát. V roce 1958 byl prohlášen národní kulturní památkou a od té doby je chráněný. Přesto je však oblíbeným místem zejména pro filmaře, kteří zde natočili nespočetně filmů, od pohádek až po válečná dramata. Byl zde natočen například film Napola pojednávající o elitní škole pro mladé nacisty, založený na skutečných událostech.

V současné době stále neutichají spory o vlastnictví hradu. Řád německých rytířů se stále zasazuje o navrácení, a byť přislibuje, že by hrad ponechal přístupným veřejnosti, je tato varianta krajně nepravděpodobná. Nedaleko se nachází i další zajímavé památky, například hrad Svojanov a hrad Sovinec, které také stojí za návštěvu.

26.3.2017