Větrný mlýn v Přemyslovicích

Větrný mlýn v Přemyslovicích (Česká republika)

Nadmořská výška 430 metrů a více než století historie. Vzpomenete si na Nizozemí a jeho větrné mlýny, protože tohle je téměř dokonalá napodobenina západoevropských standardů. Tři podlaží, větrné kolo s průměrem hned jedenáct metrů a lomový kámen, který pevně odolává zubu času a vypadá stále dobře. Není omítnutý, což ale patří ke krajové tradici. Přesně tak by se dal popsat větrný mlýn Přemyslovice, jenž leží v malé obci a elegantně zapadá do zelené krajiny Prostějovska. Pojďme jej, proto poznat trochu blíže.

Místní mu říkají jednoduše Větřák

Původně na jeho místě byla dřevěná stavba, která byla zničena při velkém požáru. I proto se místní rozhodli pro náhradu z lomového kamene a v roce 1884 vyrostla náhrada, která sloužila svému typickému účelu vlastně až do konce druhé světové války. Zhruba deset metrů vysoká stavba s průměrem devíti metrů, taková je řeč čísel, pokud jde o větrný mlýn v Přemyslovicích. Jde o skutečně živou historii, rekonstrukce se nikdy nekonala a vlastně ani nebyla nutná, interiér vypadá přesně tak, jako v době vzniku, tedy v druhé polovině devatenáctého století. Chcete si tuhle krásu prohlédnout také? Toužíte po poznání mechanismů, pomocí nichž se mlelo obilí v minulých generacích? Říká se mu Větřák a obec, kde se nachází, přináší i pseudogotickou stavbu zámku.

Větrný mlýn v Přemyslovicích je dostupný jen po dohodě s majitelem, není tu žádné muzeum, alespoň zatím. Spíše se o takovém způsobu využití přemýšlí do budoucna, původním majitelům byl navrácen v restitucích po roce 1989, dříve totiž patřil do správy místního Jednotného zemědělského družstva (JZD). Nic vám ale nebrání majitele kontaktovat a domluvit si prohlídku. Pokud jde o moravské klenoty, nezapomeňte ani na zámek Plumlov, jenž byl domovem Pernštejnů nebo pánů z Kravař. Pro milovníky sakrální tématiky je tu pak barokní Kostel Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou.

8.6.2022

Booking.com