Skanzen Modrá

Skanzen Modrá (Česká republika)

Zajímá vás, jak vypadal život v době Velké Moravy? Samozřejmě, stoprocentní jistotu nikdy nemáme, je to už víc než tisíc let, co tento útvar plnil zásadní roli ve středoevropských dějinách. Ale pokud chcete trochu nahlédnout pod pokličku věků, k návštěvě láká Skanzen Modrá. Co tu lze vidět zajímavého?

Skanzen Modrá je otevřen už dvanáct let, záštitu si v tomto případě vzala na svá bedra obec Modrá, nacházející se nedaleko Uherského Hradiště. Historie zde proudí na každém kroku, při stavbě skanzenu byla samozřejmostí inspirace z archeologických nálezů. Polozemnice, palác místního velmože, strážní věže a na svou dobu mohutné opevnění, ale také základy někdejšího velkomoravského kostelíku bezprostředně vedle skanzenu, to vše tu můžete obdivovat.

V budoucnu se navíc plánuje ještě další rozšíření, stávající podoba tedy rozhodně není konečná. Rozšíření se dočká i sakrální areál se slovanskými bůžky, ale i ohrady, ve kterých se tehdy chovala hospodářská zvěř. Prohlédněte si zblízka, jak se dělala ta či ona řemesla, ale také rekonstrukci velkomoravského kostelíku svatého Jana.

Najdete tu například i muzeum, lze ochutnat místní víno a seznámit se i s tím, jak se vlastně tekutá réva na Moravě vyrábí. Regionální produkty samozřejmě vínem nekončí, prohlédněte si také sladkovodní expozici s názvem „Živá voda“.  V zimních měsících je skanzen přístupný na objednání, na jaře a v létě je pak otevřeno denně mezi devátou a sedmnáctou hodinou. Konají se zde teambuildingové akce a možná sem zavítají na vzdělávací exkurzi i vaše ratolesti. A kam se v kraji vypravit dál? Česká republika, respektive její jihovýchodní část, nabízí třeba prohlídku křesťanského poutního místa Velehradu nebo také královský hrad Buchlov, svého druhu jeden z nejstarších v ČR.

3.9.2017