Barokní náměstí v Pelhřimově

Barokní náměstí v Pelhřimově (Česká republika)

Pravým klenotem a také krásným historickým centrem Pelhřimova je Masarykovo náměstí. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází většina městských pamětihodností a rovněž se zde točily i různé české filmy.

Náměstí čtvercového půdorysu vzniklo ve 12. století a od té doby se rozměrově téměř nezměnilo. Jak již nadpis napovídá, náměstí je převážně barokního typu, můžeme zde ale pozorovat pár pozdně renesančních domů. Přesto, že tyto dva slohy jednoznačně dominují, milovníci architektury zde také mohou najít znaky stavebních slohů od gotiky až po funkcionalismus. A jak to, tak u památek bývá, na dnešní podobě se výrazně podíleli i naši současníci, a tak zde můžeme pozorovat budovy jako jsou hotel Slávie či budova Komerční banky, které řadíme do tzv. moderny.

Náměstí je jako dělané pro romantické procházky. Svou drahou polovičku zde můžete provést podloubím, které původně lemovalo celé náměstí, dnes je však zcela zachováno jen na západní a severní straně. Uprostřed náměstí se nachází pískovcová kašna se sochou sv. Jakoba Většího. Dále zde můžeme najít sochy sv. Václava či sv. Jana Nepomuckého, farní kostel sv. Bartoloměje, barokní zámek s orlojem a Radnici, která je jedničkou jak vzhledově, tak i číselně, neboť má i číslo popisné 1.

Pokud byste se rozhodli toto kouzelné místo navštívit, lze se sem poměrně snadno dostat přímou cestou z druhého největšího města v Jihočeském kraji – Tábor. Toto město Vás může zlákat především svou husitskou historií.

Pokud byste nikam nespěchali, doporučujeme sjet kousek na jih a navštívit zámek Červená Lhota. Jak název napovídá, zámek je červený, krom toho ale také nabízí malebné údolí z velké části vyplněné vodní masou. V blízkosti Pelhřimova se také nachází krásný a romantická zřícenina hradu Lipnice, který je jedním z nejmohutnějších českých hradů.

29.11.2022