Hrad Lipnice

Hrad Lipnice (Česká republika)

Hrad Lipnice je jeden z nejslavnějších šlechtických hradů u nás, který se v historických záznamech poprvé objevuje na začátku čtrnáctého století. Stavba plná záhad, nacházející se v Lipnici nad Sázavou v kraji Vysočina, má dodnes nádherný gotický ráz. Při prohlídce se naskýtá jedinečný výhled do okolní krajiny, dojem budí i majestátní zbrojnice a sklepení hradu, totéž můžeme říci o jedné z hradních věží – symbolicky pojmenované Samson.

Město, které se stalo světově proslulým díky spisovateli Jaroslavu Haškovi, se nachází zhruba dvanáct kilometrů od Havlíčkova Brodu. Kromě hradu, který je už bohužel částečně v kategorii „zřícenina“, zde můžete obdivovat několikero sakrálních staveb, ale také památník J. Haška, který zde našel i místo posledního odpočinku.

Na hradu v Lipnici se natáčelo i několik filmů. Kromě životopisného díla o Janu Husovi se právě zde odehrával i Příběh rytíře s Heathem Ledgerem v hlavní roli, ale také pohádka pro děti s názvem Čert ví proč. Každoročně se zde koná i několik koncertů nebo divadelních představení, pro vážné zájemce platí, že se tu může odehrát i svatba.

Lipnický hrad mnohokrát změnil majitele, za třicetileté války jej vážně poškodili Švédové. Vůbec poslední stavební úpravy přišly s koncem sedmnáctého věku, v roce 1869 pak hrad dokonce vyhořel a přestal být trvale obýván. Až za První republiky hrad odkoupila zájmová skupina, po druhé světové válce přešla Lipnice do majetku státu. Opravy však jsou a byly poměrně náročné a pokračují vlastně dodnes, protože hrad mohl – nebýt zásahu Klubu českých turistů – zchátrat úplně.

Mezi další zajímavé stavby v širším okolí se bezesporu řadí například gotický hrad Pernštejn ze třináctého století, zmínit musíme i hrad Svojanov, který v polovině třináctého století postavil král Přemysl Otakar II.

5.11.2021

Booking.com