Hrad Kunětická Hora

Hrad Kunětická Hora (Česká republika)

Navštívíte-li někdy okolí Pardubic, neměl by vaší pozornosti uniknout gotický hrad Kunětická hora, který se nachází jen kousek od města Pardubice. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších míst vyhledávaných turisty. Dnes nabízí kromě pohledu na historickou architekturu patnáctého století také nádherný výhled do širokého okolí.

Dostupné informace uvádějí, že hrad byl založen někdy na přelomu třináctého a čtrnáctého století, pravděpodobně králem Václavem II. Na významu však nabral až v období husitských válek, kdy se stal centrem ozbrojeného odboje proti králi Zikmundovi. Po válkách připadl hrad do vlastnictví krále Jiřího z Poděbrad, který se zasadil o jeho výrazné stavební rozšíření. Dalšího rozvoje se objekt dočkal už v polovině šestnáctého století, kdy ho páni z Pernštejna nechali přestavět na rozsáhlé středisko svého panství.

Zkázu přinesla kunětické hoře třicetiletá válka. Švédi, frustrovaní z toho, že se jim nedařilo dobýt Pardubice, začali obléhat Kunětickou horu. Pokud by měl hrad tehdy větší posádku, pravděpodobně by se díky modernímu opevnění ubránil. Takhle ale došlo k jeho dobytí a vypálení. Hrad z části přežil, ale nadále už pouze chátral a koncem 19. století došlo k téměř kompletnímu zničení. Počátkem dvacátého století se pak začalo jednat o obnově hradu.

Ta byla provedena z velké části až po druhé světové válce, kdy byly zajištěny zachovalé objekty a došlo k dostavbě. Od roku 1958 je hrad Kunětická hora v péči památkové správy a aktuálně je přístupný veřejnosti.

Pokud vás zajímají i jiné hrady v pardubickém kraji, třeba ty, které neměly takové štěstí, jako Kunětická hora, můžete vyrazit na hrad Lichnice nebo hrad Litice, které se zachovaly pouze jako zřícenina. Novější architekturu pak nabídne zámek Letohrad.

9.4.2017