Hrad Choustník

Hrad Choustník (Česká republika)

Pokud hledáte tip na letní toulky přírodou, při kterých můžete poznávat i národní historii, nabízí se gotický hrad Choustník. Lépe řečeno spíše to, co z něj zbylo, protože v dnešní době je už stavba v majetku obce označována jako zřícenina. Z věže je ale báječný výhled do okolí, a pokud máte rádi Táborsko, nesmíte tento tradiční klenot rozhodně minout. Hrad byl založen ve druhé polovině třináctého století, i když přesný čas není znám, víme, že za výstavbou stál movitý šlechtic Beneš z Choustníka. A jak to bylo dál?

Žebřík jako symbol mocného rodu

Protože vypomohli císařským při ztékání milánských hradeb, mohli páni z Choustníka užívat díky rozhodnutí Přemysla Otakara I. žebřík jako své rodové znamení. K tomu získali darem i řadu pozemků, ale může jít jen o dobovou zkazku. Dost možná přišli tito šlechtici z oblasti Polabí na Táborsko poté, co byli donuceni z této úrodné nížiny odejít. Později se gotický hrad Choustník dostává do majetku Rožmberků, spravují jej také neméně slavní Rohanové. Pravda, hrad i podhradí ekonomicky prosperovalo a svého času mohlo Rožmberským hodně vynášet, od první poloviny 17. století se ale bohužel jasně píše, že je hrad opuštěn. Pokud vás zaujal Tábor, měli byste procestovat křížem krážem i jihočeskou historii, kterou poznáte na zámku Hluboká nebo na Červené Lhotě poblíž Deštné.

Hrad byl za Rožmberků silně opevněn, jako součást defenzívy sloužil i mohutný příkop s valem a ochoz pro střelce. Ke stavbě se váže i několik pověstí, název hradu Choustník může souviset podle jedné legendy i s císařovými vousy, myšlen je samozřejmě mocný Fridrich I. Barbarossa. Kdys slavnou tvrz dnes navštíví zhruba patnáct tisíc příchozích turistů, což je na táborský region velmi zajímavé číslo. Domácí historii poznávají i rodiče s dětmi a takové věci jsou vždy ku prospěchu.

10.7.2022

Booking.com