Žižkovo náměstí v Táboře

Žižkovo náměstí v Táboře (Česká republika)

Jak jinak by se mohlo jmenovat největší náměstí v Táboře? Nést svůj název po nejslavnějším husitském vojevůdci bylo přímo nutností. Najdeme tu pozdně gotické a renesanční domy, kvůli dvěma rozsáhlejším požárům v šestnáctém století pak bylo nutné přidat na místo zničených budov i výstavbu barokní a později i rokokovou. Oficiální prohlídkový okruh měří necelý kilometr, projít si však můžete nejen náměstí, ale i přilehlé uličky, jež nabízejí podobně zajímavou podívanou. Domy bohatě zdobené různými freskami nebo sgrafity jsou pak třešinkou na pomyslném dortu.

Historické centrum hostí nejen slavnou galerii U Radnice, ale také rozsáhlé husitské muzeum nebo Kostel Proměnění Páně. Navštívit tu můžete například i Ctiborův dům z konce šestnáctého století, který se nese plně v duchu pozdní gotiky. Náměstí pak vévodí nejen kašna z poloviny šestnáctého věku, ale především pomník odkazující právě na Jana Žižku z Trocnova. Ten spatřil světlo světa v roce 1884, jeho autorem je kutnohorský rodák Josef Strachovský (1850 – 1913). Právě tento autor je s husitstvím hodně spjat, rokycanskou radnici zdobí pamětní deska se jménem arcibiskupa Rokycany, slavný umělec vyrobil také busty Janů Husa a Nerudy.

Tábor byl založen již roku 1420, jeho název vychází přímo z Bible. Někdejší husitská pevnost se rozrostla v město, proslulé opevnění můžete ale obdivovat dodnes. V době původní stavby šlo o pevnostní systém, který neměl ve středoevropském prostoru prakticky žádnou konkurenci, několik pásem opevnění, ale i možnost palby ručními zbraněmi z věží znamenal pro obránce značnou výhodu.

Rozhodně však neplatí, že Tábor je jediným zajímavým místem v jihočeském regionu. Můžete si udělat výlet třeba do Pelhřimova, ale také na zámek Orlík. Na známou pohádku odkazuje i zámek Červená Lhota.

13.6.2019

Booking.com