Zámek Chropyně

Zámek Chropyně (Česká republika)

Chropyňský zámek, který byl postaven v 17. století, je jednou z tuzemských perel manýrismu. Městečko ležící na Hané poblíž Kroměříže je zase podle pověsti místem, odkud by snad měl přijít bájný král Ječmínek. Místní vládnoucí rod pocházel totiž z Uher, byl spojen s tamní dynastií Arpádovců (arpa znamená ječmen) a nějaká pověst zkrátka byla potřeba – toliko praví nejpravděpodobnější varianta.

Ale zpět k samotnému zámku. Ten stojí na místě někdejší středověké pevnosti a jeho nynější podoba je dílem přestavby na začátku 18. století. Rekonstrukcí bylo nakonec kvůli požárům a chátrání potřeba hned několik, nicméně dnešní zámek Chropyně za návštěvu určitě stojí. Najdete tu například Rytířský sál, kde jsou mimo jiné vystaveny zbraně z dob třicetileté války a podívat se můžete i do takzvaného Ječmínkova sálu, který sloužil v době raného novověku jako jídelna místního hostince.

Na zámku je kromě výstavy zbraní možno spatřit i památník místního rodáka Emila Filly, slavného tuzemského expresionisty a kubisty, a pokud se sem vydáte na konci května (konají se každý druhý rok), můžete se dočkat i Hanáckých slavností, které bývají někdy opravdu veselé a připomenou návštěvníkům folklorní tradice celého širého regionu. Některé místnosti zámku jsou věnovány odkazu místního rybníkářství, zemědělství nebo etnologie (tj. lidové kultury).

Zámek Chropyně je vlastně dvoupatrová budova s jasně červenou střechou a malou věží. Otevřeno je zde v dubnu během víkendů od 9 do 17 hodin, od května do října je zase otevřeno od úterý do neděle, opět mezi devátou a sedmnáctou hodinou (tentokrát je zavíracím dnem pondělí). Zámeček si projdete zhruba za dvě hodiny, tak je to příjemný výlet na jedno rodinné odpoledne, co říkáte?

Kromě zámku Chropyně nesmíte vynechat návštěvu zámku v Kroměříži včetně Zámecké a Květné zahrady. V relativně blízkém okolí stojí za návštěvu zřícenina hradu Lukov anebo ZOO Lešná.

25.5.2014

Booking.com