Zámek Rosice
Zámek Rosice se nachází v malebném městečku Rosice v Jihomoravském kraji, přibližně 20 kilometrů západně od Brna. Tento pozoruhodný renesanční zámek, vystavěný na místě původní gotické tvrze, je ceněn nejen pro svou historickou hodnotu, ale také pro nádhernou architekturu a malebné okolí. Rosický zámek je ideálním cílem pro milovníky historie, architektury i romantických procházek. Kromě krásných interiérů nabízí také pohled do historie šlechtických rodů, které zde kdysi sídlily, a umožňuje návštěvníkům prožít neopakovatelnou atmosféru minulých staletí.
Stručná historie
První zmínky o Rosicích pocházejí ze 13. století, kdy zde stála gotická tvrz, která chránila důležité obchodní cesty vedoucí přes Moravu. V 16. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek, a to za vlády pánů z Hardeggu, později jej získal významný rod Žerotínů. V dalších stoletích zámek několikrát změnil majitele a procházel různými stavebními úpravami. Během 20. století však zámek začal chátrat, až byl nakonec restaurován a zpřístupněn veřejnosti.
Podrobná historie zámku Rosice
Historie zámku Rosice sahá až do 13. století, kdy zde původně stála gotická tvrz, postavená jako ochranná pevnost na důležité obchodní trase, která spojovala města na Moravě s českými zeměmi a Rakouskem. První písemná zmínka o tvrzi pochází z roku 1259, kdy panství patřilo Bohušovi z Rosic, zakladateli významného rodu pánů z Rosic. Tento rod však na panství nepůsobil dlouho a panství postupně přešlo do rukou dalších významných moravských šlechticů.
Ve 14. století se majitelé Rosic často střídali a pevnost byla několikrát upravována a rozšiřována podle aktuálních potřeb a požadavků na obranu. Přestavby a rozšíření tvrze pokračovaly i v následujících stoletích, až na konci 15. století byla přeměněna na honosnější rezidenci. Přestože stavba stále plnila vojenskou funkci, již tehdy se v její architektuře začínaly projevovat prvky, které předznamenávaly pozdější renesanční styl.
V 16. století, konkrétně v roce 1562, se zámek Rosice dostal do majetku Karla staršího ze Žerotína, jednoho z nejvýznamnějších šlechticů tehdejší Moravy. Karel ze Žerotína, vážený příslušník Jednoty bratrské a aktivní zastánce humanismu, měl pro zámek velké plány. Jeho zásluhou se původní gotická tvrz proměnila v renesanční zámek. Tato přestavba probíhala pod vedením italských mistrů a architektů, kteří na Moravu přinesli prvky renesančního stylu, čímž se zámek Rosice zařadil mezi významné památky renesanční architektury v regionu. Pod jejich vedením byla vybudována nádherná arkádová nádvoří a fasády zámku ozdobily typická renesanční sgrafita, která zobrazují geometrické a rostlinné motivy. Tato přestavba nebyla pouze otázkou architektonického vylepšení, ale také symbolem Žerotínovy prestiže a kulturního vlivu, který přesahoval hranice Moravy.
Po smrti Karla staršího ze Žerotína v roce 1583 zámek zdědili jeho potomci, kteří ale postupně ztratili o Rosice zájem. V roce 1628, v době po bitvě na Bílé hoře, byl zámek prodán hraběti Janovi Seyfriedovi z Tiefenbachu. V tomto období prošly Rosice značnými změnami, neboť noví majitelé provedli drobné úpravy interiérů, aby odpovídaly vkusu tehdejší barokní aristokracie. Hlavním účelem těchto úprav bylo posílení reprezentativního charakteru zámku, který měl sloužit především jako symbol prestiže a bohatství hraběcího rodu.
V 18. a 19. století se zámek Rosice dostal do vlastnictví dalších významných rodů, mezi nimiž se vyjímají zejména Sinzendorfové a následně Gallenbergové. Tito majitelé zámek částečně modernizovali a přizpůsobili svým potřebám. Významné změny proběhly zejména v interiérech, které byly přizpůsobeny klasicistním požadavkům na komfort a estetiku. V tomto období byly na zámku instalovány nové kazetové stropy a dřevěné obložení, které dodnes představuje výrazný estetický prvek a připomínku klasicistního vkusu.
Po roce 1945, kdy došlo ke konfiskaci majetku šlechtických rodů na základě Benešových dekretů, přešel zámek Rosice do vlastnictví československého státu. Po znárodnění zámku sloužil objekt různým účelům, včetně vzdělávacích a kulturních aktivit, ale nebyl dostatečně udržován, což vedlo k jeho postupnému chátrání. Až na konci 20. století, konkrétně v 90. letech, byl zámek díky úsilí místních nadšenců a podpory státních institucí opět restaurován. Tento rozsáhlý proces obnovy zahrnoval nejen renovaci historických fasád a arkád, ale také zajištění interiérů, aby se zámek mohl opět otevřít veřejnosti a poskytoval pohled na jedinečné umění a architekturu renesanční Moravy.
Dnes je zámek Rosice znovu přístupný návštěvníkům a nabízí nejen prohlídky zaměřené na historický a architektonický vývoj, ale také kulturní akce, které vrací život tomuto historickému sídlu.
Architektura
Zámek Rosice je typickým příkladem renesanční architektury na Moravě, a to nejen díky své dispozici, ale také unikátní výzdobě. Trojkřídlá stavba obklopuje nádvoří a vytváří uzavřený prostor, jehož dominantu tvoří renesanční arkádové ochozy. Tyto arkády, tvořené dvoupatrovou lodžií, jsou jednou z nejpozoruhodnějších částí celého objektu a přitahují pozornost svou elegancí a vzdušností.
Fasády zámku jsou zdobeny nádhernými sgrafity, jež představují různorodé vzory a obrazy odvozené z renesančních vzorů. Sgrafita byla v 16. století velmi oblíbeným dekoračním prvkem a na rosickém zámku se zachovala v neobvyklé kvalitě a rozsahu. Díky těmto sgrafitům je zámek považován za jednu z nejlépe zachovalých ukázek renesanční dekorace na Moravě.
Interiéry zámku byly přizpůsobeny renesančnímu i pozdějšímu klasicistnímu stylu. Vstupní prostory i některé sály nesou stopy klasicistních úprav z 19. století, které přidaly zámku na reprezentativnosti. Návštěvníci mohou obdivovat také bohatou výzdobu kazetových stropů, dřevěné obložení a zachované původní malby na stěnách.
Tipy na okolní památky
Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně – Symbol Brna s gotickými a barokními prvky nabízí nádherný výhled na celé město.
Hrad Veveří – Jedna z nejstarších a nejrozsáhlejších hradních staveb na Moravě, obklopená krásnou přírodou.
Vila Tugendhat – Ikona moderní architektury a památka UNESCO, navržená architektem Ludwigem Mies van der Rohe.
Zámek Slavkov (Austerlitz) – Barokní zámek známý jako místo bitvy tří císařů, s krásným francouzským parkem.
Moravský kras – Unikátní krasová oblast s Punkevními jeskyněmi a propastí Macocha, oblíbená pro svou přírodní krásu.
Zámek Rosice je fascinujícím místem, které dokáže návštěvníky okouzlit jak svou historií, tak jedinečnou architekturou. Je to ideální místo pro všechny, kteří chtějí objevovat krásy renesanční Moravy a dozvědět se více o historii významných šlechtických rodů. Více informací o otevírací době a prohlídkách naleznete na oficiálních stránkách zámku Rosice.
UBYTOVÁNÍ v blízkosti zámku Rosice
1.11.2024
Booking.comMapa oblasti
Nejnovější
- Objevte krásu Trevizské katedrály
- Objevte historii a krásu zámku Bystřice pod Hostýnem
- Rotunda sv. Jana Křtitele: Architektonický skvost ostrova Gozo
- Zámek Highcliffe v Dorsetu vám připomene klasický novogotický styl
- Zámek Dunrobin z devatenáctého století je skutečnou skotskou pohádkou