Zámek Rosice

Zámek Rosice (Česká republika)

Zámek Rosice leží v okrese Brno-venkov a představuje jeden z typických příkladů neprávem opomíjených památek České republiky. Koho by napadlo, že naše vlast se pyšní tolika pozoruhodnými pamětihodnostmi, z nichž většinu valná část populace téměř nezná, nebo ji přinejmenším nikdy v životě nenavštívila? Zámek Rosice je zcela jistě jedním z nich. Pojďme si ho tedy představit trochu blíž.

Přesné datum založení rosického zámku nám bohužel není známé – ono však zřejmě ani neexistuje, neboť na místě dnešního zámku takřka odjakživa stála nejrůznější lidská obydlí. Ve třináctém století to bylo feudální sídlo, následně přestavěné na gotický hrad a v šestnáctém století konečně došlo k přeměně v renesanční zámek, u kterého již zůstalo. Zbytky původního hradu se však dochovaly jen v podobě sklepní konstrukce a části severní obvodové zdi.

Během staletí se na zámku v Rosici vystřídalo hned několik šlechtických rodů a pod jejich vedením se měnila i podoba celého zámeckého komplexu. Nejrozsáhlejší byl celý zámek v sedmnáctém století, kdy dvoupatrovou hlavní budovu obepínala tři nově dostavěná křídla. Jedno z nich bylo v devatenáctém století zbořeno.

Od té doby, co zámek Rosice přešel pod vlastnictví státu, se jeho hlavní funkce změnila na čistě praktickou. Opustili ho původní majitelé a sídlily zde místo toho orgány státní moci a správy. Zhruba v osmdesátých letech dvacátého století přešel zámek Rosice pod správu přilehlého stejnojmenného města a by zpřístupněn veřejnosti. Jedno z jeho křídel dodnes slouží jako obecní úřad, zbytek je otevřen návštěvníkům. K vidění jsou zajímavé výstavní expozice.

Cestou do Rosice se můžete stavit i na jiných zajímavých místech – milovníci hradů a zámků by si rozhodně neměli nechat ujít hrad Bítov s proslulou kolekcí vycpaných psů. A pokud budete přijíždět od východu, prohlédněte si třeba lovecký zámeček v Chropyni.

20.3.2016