Zámek Mělník
Středočeský region nabízí krásné hrady a zámky, v počtu jako snad žádný jiný český kraj. Kromě toho, že je zde pamětihodný hrad Křivoklát, nesmí si žádný správný cestovatel nechat ujít zámek v Mělníce. Barokní stavba z osmnáctého století stojí na místě někdejšího slovanského hradiště, v současné době patří do správy šlechtické rodiny Lobkoviců. Vinné sklepy Jiřího Lobkowicze samozřejmě lákají k návštěvě také!
Mělnický zámek má jedno zajímavé „nej“, v severním křídle zámku najdete jedny z nejstarších sgrafit v Čechách. V celém areálu jsou samozřejmě i odkazy na románský, gotický či renesanční sloh, nejvíce se sem ale budou těšit příznivci baroka. Zámek tyčící se nad Labem byl v minulosti sídlem českých královen a princezen, celkově zde žilo více než dvacet korunovaných hlav. A co můžete při prohlídce zámku vlastně prohlédnout? Je toho skutečně mnoho…
Jídelna svatého Václava zdobená ryzím zlatem, obrazy slavných barokních mistrů od Brandla po Škrétu, Kaple svaté Ludmily a Velký sál se sbírkou map evropských měst 17. věku, jaká prakticky nemá v celé Evropě obdoby. Lovecké trofeje, degustace zámeckého vína, možnost pořízení originálních původních lahví – „kalamářů“. 1500 metrů čtverečních zámeckých sklepů, to jistě mluví za vše. Budete tu také mít hezký výhled na horu Říp, projdete si zámecké zahrady, jednoduše na Vás čeká příjemná letní pohoda.
Zámek v Mělníku je otevřený celoročně mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Kromě něj můžete v blízkém regionu navštívit třeba i hrady Křivoklát a Trosky, ale také zámek Sychrov v Libereckém kraji s rozlehlým zámeckým parkem. Zkrátka a dobře, u nás doma je stále co obdivovat, někdy na to nestačí celé léto!
29.11.2016
Aktuální počasí v destinaci
|
2,9°C
|
Předpověď počasí |
Mapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů