Zámek Nelahozeves
Zámek Nelahozeves se nachází na malebném břehu řeky Vltavy v obci Nelahozeves, asi 30 km severně od Prahy. Tato renesanční stavba patří mezi nejvýznamnější a nejkrásnější zámky v České republice a zároveň je jedním z nejvýznamnějších dokladů české renesance. Pro svou jedinečnou atmosféru a bohatou historii láká návštěvníky z blízkého okolí i ze zahraničí. Kromě toho, že se jedná o nádhernou ukázku architektury 16. století, je zámek známý také svou sbírkou uměleckých děl a kulturními akcemi, které se zde pravidelně konají. Pro milovníky historie a umění je návštěva zámku Nelahozeves téměř povinností.
Stručná historie
Zámek Nelahozeves byl postaven v polovině 16. století rodinou Lobkowiczů, která je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů v Čechách. V průběhu staletí se stal nejen rodovým sídlem, ale také místem, kde se shromažďovaly vzácné sbírky umění a kde se pořádaly významné kulturní události. Po druhé světové válce byl zámek zkonfiskován státem, ale po roce 1989 se vrátil zpět do vlastnictví Lobkowiczů, kteří jej zrekonstruovali a zpřístupnili veřejnosti.
Podrobná historie zámku
Historie zámku Nelahozeves sahá započala v 16. století. Klíčovou postavou pro vybudování zámku byl Florián Griespek z Griespachu, dvorní rada a sekretář císaře Ferdinanda I. Habsburského. Griespek patřil k císařovým oblíbencům a díky tomu získal majetek i prostředky na vybudování svého sídla. Výstavba zámku začala kolem roku 1553 a pokračovala s přestávkami až do roku 1614. Jednalo se o období, kdy se renesanční styl rychle šířil po českých zemích, a právě zámek Nelahozeves se stal jedním z jeho nejpovedenějších zástupců.
Po smrti Floriána Griespeka v roce 1588 zámek zdědili jeho potomci. Rodina se však později dostala do finančních potíží, což vedlo k tomu, že zámek začal upadat. V roce 1623 byl zámek prodán jednomu z nejvýznamnějších šlechtických rodů v Českých zemích – Lobkowiczům. Tento rod vlastnil zámek až do poloviny 20. století a zásadním způsobem přispěl k jeho rozvoji i k zachování jeho historického a uměleckého dědictví.
V období třicetileté války (1618–1648) zámek Nelahozeves zažil nelehké časy. Během konfliktu byl vypleněn a poničen, stejně jako mnohé další šlechtické rezidence v Čechách. Nicméně Lobkowiczové se po válce pustili do oprav a obnovili zámek v jeho původním renesančním stylu. V 17. a 18. století se zámek stal významným centrem kulturního a společenského života. Lobkowiczové zde vytvořili bohatou knihovnu, která obsahovala četná díla evropské literatury a filozofie, a také rozsáhlou sbírku výtvarného umění, do níž patřila díla mnoha slavných mistrů.
Během 19. století zámek opět získal na důležitosti, když se stal střediskem umělecké tvorby a setkávání intelektuálů. V této době se na zámku pořádaly koncerty, literární večery a společenská setkání, kterých se zúčastňovaly významné osobnosti tehdejšího kulturního života. Rodina Lobkowiczů byla známá svou podporou umění a vzdělanosti, což se projevilo i v bohaté sbírce umění, která zahrnovala obrazy, hudební nástroje, starožitný nábytek a další cennosti.
Zásadní změny přišly po druhé světové válce. V roce 1948 byl zámek znárodněn komunistickým režimem a všechny sbírky byly zabaveny. Po dlouhá desetiletí byl zámek využíván různými způsoby, avšak bez patřičné péče a údržby. Většina uměleckých děl byla rozptýlena do různých muzeí a galerií po celé republice. Teprve po pádu komunismu v roce 1989 nastal obrat v osudu zámku.
V roce 1993 byl zámek v rámci restitucí navrácen rodu Lobkowiczů. Po návratu započala rozsáhlá rekonstrukce a restaurace zámku, při které bylo nutné vynaložit obrovské úsilí na obnovu původního stavu budovy i interiérů. Lobkowiczové se také zasloužili o opětovné shromáždění části původní umělecké sbírky. Návštěvníci zde mohou obdivovat například obrazy od světoznámých umělců, starožitný nábytek, porcelán a další artefakty dokumentující bohatou historii šlechtického rodu.
Dnes je zámek Nelahozeves jednou z mála památek, která zůstává v soukromých rukou původního šlechtického rodu a je přístupná veřejnosti. Kromě prohlídek zámku zde probíhají také různé kulturní akce, koncerty a výstavy, které udržují živý odkaz jeho slavné minulosti.
Architektura
Zámek Nelahozeves je jednou z nejvýznamnějších renesančních staveb v České republice. Má tvar nepravidelného čtyřúhelníku s třemi podlažími a čtyřmi nárožními věžemi, které zámku dodávají jeho charakteristický vzhled. Hlavní fasáda, zdobená bohatými sgrafity s biblickými a mytologickými motivy, je jedním z nejpůsobivějších prvků stavby.
Vstupní brána do zámku je zdobena reliéfem se znakem rodu Lobkowiczů a nad ní se tyčí věž s hodinami. Vnitřní nádvoří je obklopeno arkádami, které jsou typickým prvkem renesanční architektury. Výrazné jsou také okna s ozdobnými štíty, které dodávají celé stavbě vznešený a elegantní vzhled.
Interiéry zámku jsou bohatě zdobeny a nabízejí návštěvníkům pohled do světa šlechtického života 16. až 19. století. Místnosti jsou vybaveny dobovým nábytkem, malbami a historickými předměty, které vytvářejí autentickou atmosféru. Nejzajímavější částí zámku je Velký sál s původními dřevěnými stropy a malbami, který slouží jako výstavní prostor pro některé z uměleckých sbírek Lobkowiczů.
Tipy na další památky v okolí
Zámek Mělník – Krásný zámek s úchvatným výhledem na soutok Labe a Vltavy, s expozicí věnovanou vínu a historii mělnického vinařství.
Hrad Kokořín – Gotický hrad obklopený romantickou krajinou Kokořínska, ideální pro pěší výlety a objevování přírodních krás.
Zámek Veltrusy – Barokní zámek obklopený rozlehlým parkem, který je považován za jednu z nejkrásnějších krajinářských úprav v Česku.
Rodný dům Antonína Dvořáka – Muzeum v Nelahozevsi věnované slavnému hudebnímu skladateli Antonínu Dvořákovi, který se zde narodil.
Zámek Libochovice – Renesanční zámek s bohatou barokní výzdobou interiérů a nádhernou zahradou v italském stylu.
Zámek Nelahozeves je jedinečným místem, které nabízí nejen krásnou architekturu a bohatou historii, ale také pohled do světa šlechty a umění minulých staletí. Díky pečlivé péči rodu Lobkowiczů se zámek stal jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Pokud hledáte místo, které spojuje historii, kulturu a krásu české krajiny, zámek Nelahozeves je tím pravým cílem pro váš výlet. Pro více informací o otevírací době a vstupném navštivte oficiální stránky zámku.
UBYTOVÁNÍ v blízkosti zámku Nelahozeves
17.9.2024
Booking.comAktuální počasí v destinaci
|
3,8°C
|
Předpověď počasí |
Mapa oblasti
Nejnovější
- Národní divadlo v Pécsi je perlou historického srdce města
- Hrad Lowther aneb tohle je historie Kumbrie v celé své kráse
- Hrad Počitelj je vzpomínkou na slávu bosenského středověku
- Hrad Harlech je opevněným středověkým symbolem severního Walesu
- Zámek Clos Lucé je další francouzskou nádherou poblíž Loiry