Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves (Česká republika)

Středočeský zámek Nelahozeves je jedním z nejzajímavějších tuzemských odkazů na slávu někdejší renesanční architektury. Najdete jej zhruba třicet kilometrů severně od Prahy, postaven byl v šestnáctém století a jeho historii psala hlavně šlechtická rodina Lobkoviců. A co tu najdeme zajímavého?

Pokud patříte mezi milovníky vážné hudby, nesmíte si nechat ujít prohlídku rodného domu Antonína Dvořáka, který se nachází v bezprostřední blízkosti zámku. Kromě jiného tu můžete navštívit i typický anglický parčík nebo zámeckou restauraci, pojďme ale nahlédnout také do hradních interiérů, kde si můžete dle potřeby zarezervovat různé akce – od rodinné oslavy nebo svatby až po pracovní obědy.

Ty skrývají hlavně unikátní sbírky šlechtického rodu Lobkoviců, které si během pěti století prožily poměrně pestré osudy, byly i několikrát konfiskovány, dnes jsou ale přístupné veřejnosti v celé své kráse. Mimochodem, jde o jednu z nejchovanějších uměleckých sbírek v rámci naší země vůbec. Jsou zde k vidění například obrazy (těch je zde celkem na 1500) Rubense, Velázqueze či Hanse von Aachena, další předměty uměleckého charakteru (díky zájmu celého rodu o hudbu jsou zde třeba četné hudební nástroje), ale i sbírky nejrůznějších zbraní a středověké nebo renesanční keramiky, porcelánu nebo třeba také nábytku.

Veliký význam pak má z historického i sběratelského hlediska Lobkovická knihovna, která snese nejpřísnější kritéria při srovnání s drtivou většinou podobných evropských knihoven. Zámecké interiéry nabízí i možnost prohlídky Rytířského sálu z roku 1564, kde jsou k vidění bohaté stropní dekorace a třeba i renesanční krb z pískovce, zastavit se ale na chvíli můžete i v takzvané Arkádové hale.

Předností zámku Nelahozeves je i jeho zachovalost. Byť sice prošel několika rekonstrukcemi, šlo většinou jen o kosmetické úpravy a většina zámku je stále v takové podobě, v jaké zde žili i někteří z rodu Lobkowiczů (nešlo nicméně nikdy o hlavní rodinné sídlo). Zajímavým zážitkem a tipem na výlet ale je určitě i návštěva hradů Karlštejn a Křivoklát anebo nedaleký zámek Mělník.

22.7.2014

Booking.com