Zámek Kroměříž

Zámek Kroměříž (Česká republika)

Jedním z klenotů Moravy a zároveň jednou z nejvýznamnějších památek je beze sporu arcibiskupský zámek Kroměříž s přiléhající Podzámeckou zahradou a nedalekou Květnou zahradou. Stavba tohoto krásného zámku s velice bohatou historií byla zahájena ve 13. století. Do dnešní podoby byl přestavěn v raném barokním slohu.

Sloužil jako reprezentační sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů. Kroměříž byla trhovou osadou, kterou roku 1110 koupil olomoucký Biskup Jan II., a od té doby byla majetkem olomouckého biskupství. Později v roce 1261 byla Kroměříž povýšena na město a biskup Bruno ze Schauenburgu nechal na místě dnešního zámku postavit gotický hrad a zavedl manský správní systém. Za episkopátu Stanislava I. Thurza byl přestavěn na renesanční zámek.

Zámek byl ovšem roku 1643 poničen vlivem třicetileté války. Biskup Karel II. Z Lichtensteinu - Castelkorna začal s obnovou podle projektů císařských dvorních architektů, v té době byl zámek vystavěn zhruba do dnešní podoby. Další pohromou pro tento zámek byl požár, který vypukl roku 1752, poškodil 2. poschodí a interiéry zámku. Přízemí sloužilo k hospodářským a provozním účelům, druhé podlaží bylo soustředěno spíše na reprezentativní účely a poslední podlaží mělo klást důraz na biskupovu světskou a úřední moc.

Zámek je sídlem Národního památkového ústavu. Sbírky, které zde najdete, jsou majetkem Arcibiskupství Olomouckého, které spravuje Arcidiecézní muzeum Olomouc. V okolí tohoto zámku také najdete zámek Holešovzámek Chropyně a hrad Buchlov s nedalekým zámkem Buchlovice. V sousedním okrese najdete hrad Helfštýn, který leží přibližně 3 kilometry jihovýchodně od Lipníka nad Bečvou.

1.11.2016