Poutní kostel Malenisko u Provodova

Poutní kostel Malenisko u Provodova (Česká republika)

Malá obec, nacházející se jen několik kilometrů od malebných Luhačovic, ukrývá velký poklad. O studánkách v lesích, kde proudí voda až zázračných kvalit, jsme v pohádkách už každý slyšel – jenže tohle je realita, která je popsaná dokonce už od osmnáctého století. Několika ženám ze sousedství měla voda vrátit zrak, vede sem tedy už prakticky celé století asi půlkilometrová křížová cesta. Ideální výlet? Ano, nejen Luhačovice, ale třeba i Zlín jsou opravdu nedaleko…

Jedno z významných moravských poutních míst

Morava nabízí velkou řadu lokalit, které jsou nějak spjaté s vírou a je jistě škoda, že vísku jako Provodov nezná více lidí. Samotný areál poutního kostela je asi kilometr a půl od návsi Provodova, původní dřevěnou kapličku, kterou sem jako atrakci pro nově příchozí vybudoval hrabě Serényi, nahradila kaple zděná a kostel v dnešní podobě pamatuje polovinu devatenáctého století. Jde o jednu ze zapomenutých barokních perel Moravy, jíž až dnešní doba dodává trochu zaslouženého věhlasu.

Farář František Müller, jenž zde působil po dvě generace, zaznamenal do pamětní knihy všechna ta zázračná uzdravení – jako první, ale zároveň nikoliv poslední v pořadí získala zpět dar vidění jistá Anna Vlaštovicová, manželka mlynáře, kterou k návštěvě místa ponoukal zvláštní sen. Přitom odborná studie zaměřující se na zdejší pramen neodhalila nic zvláštního, snad jenom, že voda obsahuje trochu větší množství mědi, než je průměr. Takže, co se zde vlastně děje?

Při cestě do kostela na vás čeká přes padesát schodů

Hned 52 schodů, noclehárna a malý poutní kostel. To vás přivítá na krátké křížové cestě, končící u oltáře s obrazem Panny Marie kojící, uctívané hlavně v řeckokatolickém světě. Podívejte se i do kaple Anežky České v Březůvkách!

10.5.2022

Booking.com