Zámek Opočno

Zámek Opočno (Česká republika)

Nemusíte hned jezdit za hranice, abyste si mohli prohlédnout fascinující architektonické pamětihodnosti. Takové poklady se totiž skrývají hned za humny, u nás v České republice. Zkuste si jednoho dne udělat výlet do zámků, o kterých se tolik nemluví, ale přesto určitě stojí za vidění: například karlovarský Bečov nad Teplou nebo Březnice v okrese Příbram. Navštívit zámek, na který budete ještě dlouho vzpomínat, to se vám poštěstí třeba i ve východočeském Opočnu. Historické a kulturní dědictví skrývající se v tamější renesanční stavbě mu vysloužilo dokonce zápis na seznam národních kulturních památek České republiky.

Zámek se nachází zhruba třicet kilometrů od Hradce Králové. Stavba započala v šestnáctém století, již v té době ale na místě stával gotický hrad. Ještě před přeměnou na zámek to však již v Opočně žilo, stavbu poznamenaly husitské výboje (město bylo v roce 1425 vypáleno husitskými následovníky Sirotky) a v roce 1495 přešel hrad do vlastnictví významného šlechtického rodu Trčků z Lípy.

V polovině šestnáctého století pak nechal šlechtic Mikuláš mladší Trčka z Lípy hrad přestavět na zámek – a tak se stalo, že z gotického hradu náhle byl renesanční zámek. Jeho vlastníci se postupně střídali, po rodu Trčků je převzali neméně proslulí Colloredo-Mansfeldové, aby po roce 1945 přešel zámek do vlastnictví státu. A u toho již zůstalo.

K zámeckému komplexu náleží rozsáhlý pozemek zahrad a parků s romantickými zákoutími, to vše v údolí Zlatého potoka. Při procházce zahradou se téměř ocitnete jakoby o několik století zpátky: Rudolf Josef Colloredo-Mansfeld zde totiž nechal v roce 1816 zřídit pečlivě upravený anglický park, jehož podoba se dochovala takřka nezměněná. V místních zahradách se v této době dokonce pěstovaly i ananasy či citrusy, takže o exotiku nebyla nouze.

5.3.2015