Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec (Česká republika)

Jedna z nejslavnějších tuzemských kulturních památek, majestátní stavba, kterou najdete na okraji malebného města Turnova. Zámek Hrubý Rohozec má za sebou několik století historie, původní hrad zde stál již na konci třináctého století. V současné době nabízí prohlídka více než třicet místností, zařízených v duchu francouzské elegance. Před tím, než zámek připadl státu díky Benešovým dekretům, byl jeho majitelem vídeňský rodák Karel Des Fours Walderode.

K procházce láká i malý anglický park obklopující zámek. K dispozici je pak celkem pět prohlídkových okruhů, z nichž jeden je určen hlavně dětem do deseti let, které se určitě nebudou nudit, jak je při návštěvě památek někdy zvykem. Prohlédnout si můžete nejen sklepení a zázemí zámku, ale také vrchnostenskou kancelář a soukromé apartmá někdejších majitelů. Původní nábytek, skvělá výzdoba, řada vzácných obrazů a jiných historicky cenných předmětů. K nahlédnutí je pracovna, lovecký salon, ložnice i různé kuriozity – jak například vypadala dobová toaleta? Obdivovat ale můžete i hradní příkop, stejně jako skálu, na které je zámek vystavěn – a která vezme dech už na první pohled.

Zámek je přístupný od dubna do října, jak je již českou tradicí. Během letní sezony od úterý do neděle mezi devátou a sedmnáctou hodinou, v dubnu a říjnu je otevírací doba trochu kratší (10 až 15 hod.). Návštěvnické okruhy trvají vždy zhruba hodinu, pokud budete mít štěstí, ve zdejší kapli Nejsvětější Trojice vás může čekat i nějaké hudební představení.

V Turnově můžete dále obdivovat zříceninu hradu Valdštejn, několik sakrálních staveb včetně místní synagogy, ale také například novorenesanční radnici. Mimochodem, pokud už budete v tomto regionu, byla by zajisté škoda nenavštívit zámek Sychrov nebo hrad Trosky.

12.9.2019

Booking.com