Kamenný most v Písku

Kamenný most v Písku (Česká republika)

Gotický, tedy opravdu starobylý – a jeho délka dosahuje na svou dobu velmi zajímavých 110 metrů, šířka je zhruba šestimetrová. Působí romanticky, jako ze starých filmových šlágrů, najdete ho v Písku a je nejstarším ze zachovaných mostů u nás. Vlastně, zdálky může působit jako napodobenina Karlova mostu, ale v době gotické se zkrátka nic jiného nestavělo – nakonec, šest pilířů mostu je původních, sedmý byl dostavěný v osmnáctém století a na první pohled sem zkrátka nepatří. Dříve byl tento most hodně frekventovaný, protože právě přes píseckou řeku Otavu vedla důležitá obchodní stezka se solí.

Dříve se jmenoval Jelení, ale proč vlastně?

Legenda praví, že most byl dostavěn a nikoho nenapadlo vhodné pojmenování, které by získalo u obyvatel větší podporu. Bylo proto vybráno, že dostane jméno po tom, kdo přes něj první překročí řeku. A protože se tím směrem jako první vydal zatoulaný jelen, slul od té doby zkrátka Jelení. Písečtí starousedlíci mu říkají jednoduše „starý most“. Na mapách se označuje jako Kamenný most v Písku, což je možná nejtrefnější.

Most byl vystavěn nejspíše za vlády posledních Přemyslovců, kteří jihočeský region hodně zvelebili, nejčastěji se mluví o osobě krále Přemysla Otakara II. Zlatá stezka, která převážela sůl z Pobaltí až do Bavor a k Jadranu, fungovala velmi efektivně nejen v období pozdního středověku. Na mostu se vyjímají i barokní sochy, respektive jejich věrné kopie – křesťanské motivy v tomto období samozřejmě nesmí chybět, Panna Marie, Ježíš a Jan Nepomucký nebo sv. Antonín Paduánský se na vás ale budou dívat jen v podobě repliky, originály jsou v Prácheňském muzeu, které možná budete mít při výletu po tomto regionu při cestě. Nezapomeňte pak ani na kostel Narození Panny Marie.

10.4.2022

Booking.com