Městské divadlo ve Znojmě

Městské divadlo ve Znojmě (Česká republika)

Jen málo divadelních scén ve středoevropském prostoru pamatuje tak dlouhé období! Zatímco ještě ve středověku šlo spíše o pašijové hry, stálá scéna byla ustavena až v závěru roku 1784. Prostory v bývalé kapli ale nepostačovaly a městská rada se rozhodla vybudovat divadlo nové, přesně to, které můžeme navštívit ve Znojmě i dnes. Slavnostního otevření se znojemské divadlo dočkalo v roce 1900, kdy se uvedla hra Dva šťastné dny v podání Franze Schöntana a Gustava Kadelburga. Co ještě dalšího lze říci o jednom z nejznámějších moravských divadel, které kdysi vynikalo nádherným novobarokním interiérem?

Za První republiky byla nutná velká rekonstrukce…

Nákladná obnova ve třicátých letech minulého století přišla vniveč bohužel poměrně brzy, bombardování za druhé světové války si vyžádalo další velké opravy, které ale nebyly vždy provedeny s citem. Teprve po roce 1990 došlo k modernizaci a slavnostnímu znovuotevření budovy, dnes se vejde do areálu 278 diváků a zaručena je tak příjemná komorní atmosféra.

Divadlo, které v roce 1900 stálo skoro čtvrt milionu korun, se rozkládalo původně na ploše více než 700 metrů čtverečních a počet míst k sezení byl oproti dnešku dokonce dvojnásobný, když se ještě směrem nahoru upravovala původní představa o celkem 532 divácích. Dnešní rekonstrukce, tedy ta z devadesátých let minulého století, stála 32 milionů korun a vrátila divadlu alespoň do jisté míry jeho původní ráz. Provozovatelem Městského divadla na Masarykově náměstí je Znojemská Beseda. Vzhledem k tradici města mělo divadlo spíš německé obecenstvo, teprve po vzniku Československa začalo hrát i vybrané české kusy. Když už budete ve Znojmě, nezapomeňte navštívit ani Znojemský hrad, který vlastnili Lichtenštejnové i další slavní šlechtici minulých staletí!

21.4.2022

Booking.com