Zámek Humprecht
Lovecký zámeček v malebném prostředí Českého ráje poblíž (půl kilometru, tj. co by kamenem dohodil) Sobotky, který si nechal na objednávku postavit český šlechtic Humprecht Jan Černín z Chudenic, vášnivý obdivovatel všeho italského a velvyslanec císařského dvora v Benátkách. Architekt Carlo Lurago odvedl vynikající práci, o tom se ostatně při nějakém letním výletu můžete přesvědčit sami. Takže co zajímavého čeká na návštěvníky zámku Humprecht?
Humprecht Černín si nechal vystavět tento zámek jako své letní a lovecké sídlo ve druhé polovině 17. věku. Díky tomu, že vrchol střechy zdobí půlměsíc, má stavba i trochu orientální nádech. A proč? Na památku toho, že iniciátor stavby byl v Turecku po nějakou dobu politickým vězněm. Současně se tu odráží i tóny renesance a baroka, zámek prošel velmi důkladnou přestavbou v 70. letech minulého století, která mu dodala modernější vzhled.
A pro úplnost, kdy je na Humprechtu otevřeno? Prohlídky se dočkáte od dubna do října mezi 9:00 a 15:30, v zimním období je prohlídka umožněná jen po předchozí dohodě a objednávce. Sedmadvacet místností, které si tu můžete prohlédnout, doplňuje i pěkná přírodní scenérie. Pořádat se tu dají i svatební obřady s jedinečnou atmosférou.
Jen tak mimochodem, jen necelé čtyři kilometry od Humprechtu najdete světoznámý hrad Kost. A dalších pět kilometrů opodál jsou Trosky, zřícenina hradu stojící na stejnojmenné hoře, dílo jistého Čeňka z Vartemberka. Kromě tohoto jedinečného symbolu Českého ráje můžete navštívit třeba i hrad Křivoklát, gotickou stavbu, jež sloužila i jako vězení a natáčela se zde řada českých filmů, kromě jiného i Tři veteráni nebo třeba Jak se budí princezny.
19.3.2017
Mapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů