Hrad Landštejn

Hrad Landštejn (Česká republika)

Udělejte si letos v létě čas a prozkoumejte české hrady a zámky. Tato zajímavá kratochvíle nikdy neomrzí, vždyť bohatým historickým dědictvím naše malá a zdánlivě bezvýznamná země doslova přetéká. Hrady a zámky jako Hluboká nad Vltavou, Rabí, Rožmberk, Kašperk nebo Křivoklát… zeptejte se libovolného dítka školou povinného a dostane se vám dlouhé výčtu. I ten však bude jen zlomkem všech těch historických staveb, jejichž návštěvou si můžete zpestřit letní prázdniny. Pojďme se podívat jak šel čas na na hradě Landštejn. Mohutná zřícenina hradu v regionu poeticky zvaném jako Česká Kanada (okres Jindřichův Hradec) láká především svým romantickým vzhledem.

Dlouhá a pozoruhodná historie, která se s hradem pojí, jen dokresluje jeho význam a dodává mu na zajímavosti, což je jeden z důvodů, proč jej při návštěvě jihu Čech neminout. Landštejn se ve zdejších lesích tyčí již od 13. století (přesné datum výstavby historikové neznají). Zato víme, že o jeho založení se nepostaral nikdo menší, než český král Přemysl Otakar I. Jak plynula staletí, strategicky umístěné sídlo se stalo sídle mnoha českých šlechtických rodů, mezi nimiž figurovali například Vítkovci, Krajířové z Krajku a bohatí jednotlivci, kteří hrad postupně zvelebovali a zase rychle předávali dál. Střídal tak majitele až do osudného roku 1771, kdy vyhořel a byl opuštěn.

A jak je na tom Landštejn dnes? Po tragické události z 18. století se s hradem dlouho nic nedělo, jeho význam jako by ustoupil do pozadí. Okolní obyvatelé si odnášeli materiál zříceniny na vlastní potřeby. Vše změnilo s rokem 1945, kdy byl hrad znárodněn a v 70. letech se dočkal rekonstrukce. Bohužel, z pohledu architektonického byla tato úprava necitlivá. Přesto dnes hrad představuje nejnavštěvovanější objekt ze čtrnácti národních kulturních památek ležících na území Jihočeského kraje.

8.5.2016