Kostel svatého Tomáše v Brně

Kostel svatého Tomáše v Brně (Česká republika)

Barokní farní stavba, jejíž prvopočátky bychom našli už ve čtrnáctém století. Dojděte v Brně k Joštově ulici a jste doma, současná podoba pochází z doby, které vládlo baroko – tedy sedmnáctého století. Samozřejmostí je velmi bohatě zdobený interiér, jak už to, tak u tohoto stavebního slohu bývá, na oltářích se podíleli rakouský malíř Maulbertsch nebo pražský umělec Heinsch. Na Moravském náměstí poblíž hlavního vlakového nádraží se prostě musí líbit…

Sloužil v jistou dobu i jako socialistické muzeum

Poté, co byl z klášterního kostela povýšen na farní v roce 1784, kynula mu závratná kariéra – opravy po poškození při švédských manévrech v roce 1645 se povedly na výbornou. Bohužel, během druhé světové války byla stavba poničena znovu. A v padesátých letech minulého století přestala na dvě generace sloužit původnímu účelu, když se z ní stalo Muzeum dělnického hnutí. Dnes už zde ale opět slyšíte bohoslužby, v neděli před osmou ráno dokonce i v latině a schází se zde pravidelně i několik sborů. Zdá se, že původnímu účelu bude kostel svatého Tomáše sloužit ještě hodně dlouho.

O stavbu původního kostela se zasloužil markrabě moravský Jan Jiří z Lucemburku, jehož aktivně podporoval v jeho záměru i sám římský císař Karel IV. Augustiniánský klášter byl vystavěn už za šest let, poté vysvěcen olomouckým biskupem Janem Očkem z Vlašimi za účasti císaře. Sám Jan Jiří a jeho syn Jošt jsou zde pohřbeni, stejně jako třeba Markéta Opavská. A co další zajímavé stavby v Brně? Kromě kapucínských hrobek musíme zmínit ještě například Špilberk, katedrálu svatých Petra a Pavla, Starou radnici nebo třeba kostnici svatého Jakuba. Zkrátka, Česká republika a Brno s ní nabízí hodně co k vidění…

3.11.2021

Booking.com