Hrad Trosky

Hrad Trosky (Česká republika)

Hrad Trosky je určitě velmi ojedinělý v tom, že jeho základem je poměrně masivní útvar sopečného původu, na kterém byl vystavěn. Do dnešní podoby se však nedochoval v kompletním stavu, což z něho činí zříceninu, která je charakteristická pro své dvě věže, pojmenované jako Panna a Baba.  A právě impozantnost této zříceniny, kterou se může pyšnit také například zřícenina hradu Zubštejn, každoročně láká obrovské množství turistů, kteří si chtějí prohlédnout nejenom dochovaná torza hradu, ale hlavně si chtějí užít neopakovatelný výhled do krajiny. 

Samotná stavba byla započata již ve 14. století, a právě daný masiv byl pro hrad to nejpříhodnější místo v celém okolí. Dominantami, kterými se hrad Trosky pyšní dodnes jsou právě ony věže, které se staly nepřátelům nepřístupné, stejně jako celá řada dalších částí. Postupem času se na hradě střídali různí majitelé, až hrad postupem času dospěl do této podoby. Zajímavostí je určitě i to, že nikdo neví, jak hrad vypadal původně, jelikož se žádné záznamy do dnešní doby nedochovali. Takových unikátů nemá Česká republika mnoho, a právě proto je hrad Trosky tolik oblíbený. Všichni milovníci cestování by si jeho návštěvu rozhodně neměli nechat ujít, a to i z toho důvodu, že k němu vede jak samotná stezka, tak přímo na něm byla vystavěna vyhlídková plošina, která nabízí nádherný výhled do krajiny.

Aktuálně je hrad Trosky ve vlastnictví státu a v minulosti patřil Klubu českých turistů. Pokud vám tedy turistika není cizí, rozhodně zříceninu hradu Trosky neváhejte navštívit. A pokud vás zajímají i jiná místa na našem území, stojí za obdiv třeba také hrad Pernštejn, který se však na rozdíl od Trosek dochoval v mnohem lepším stavu. Ty za ním však v žádném případě nezaostávají a z hlediska návštěvnosti už vůbec ne, jelikož hrad Trosky je jedna z nejnavštěvovanějších památek u nás.

30.1.2014

Booking.com