Zámek Dobříš

Zámek Dobříš (Česká republika)

Zámek Dobříš se nachází ve středočeském kraji, dobrých padesát kilometrů od Prahy. Opevněná hradiště se v okolí stejnojmenného města nacházela už v době kamenné, ale vůbec první písemná zmínka o tomto místě pochází z poloviny 13. století. Stavba moderní podoby zámku Dobříš se započala v roce 1745 (na konci 16. století zde byl vybudován renesanční zámek, který byl tímto přestavěn), místní architekti se prý inspirovali i slavným vídeňským Schönbrunnem. Ten určitě připomíná nejen rokoková zahradní architektura, která působí přímo impozantně. Rokokový zámek tehdy patřil rodu Mansfeldů, kteří jej získali zpět v restitucích v roce 1998.

V rámci zámku Dobříš si můžete projít hned tři prohlídkové okruhy – jeden přiblíží zámecké expozice, druhý nese tajuplný název Dobříšské přízraky, ve třetím pak nahlédnete do galerie současného majitele – Jerome Colloredo-Mannsfelda. Zajít pak můžete i do takzvaného anglického či francouzského parku.

Samotný zámek Dobříš je patrová stavba se třemi křídly a mansardovými střechami. V interiérech najdete jedenáct pokojů, které nesou výzdobu ve stylu baroka, rokoka, ale i klasicismu. Asi nejzajímavější – tedy z hlediska nádhery výzdoby - je pro návštěvníky Zrcadlový sál. Když se pak projdete po zámeckém parku, určitě Vás okouzlí i některé sochy nebo tajuplný Čertův most v rámci anglického parku.

V závěru tisíciletí započala rozsáhlá rekonstrukce celého zámku, která byla dokončena v roce 2011. V současné době se tu můžete i ubytovat nebo třeba uspořádat oslavu či svatbu, tomu se meze nekladou.

A nějaká zajímavost na závěr? Na Dobříši se ženilo spoustu slavných sportovců – Jan Koller, Aleš Valenta či Jan Fischer. Neméně zajímavé to ale bude podívat se na zámky Březnice nebo Bečov nad Teplou, tak nezapomeňte navštívit i je.

7.5.2014

Booking.com