Zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic (Česká republika)

Novogotický zámek, který nápadně připomíná kolegu v Hluboké nad Vltavou. Ano, i tento zámek má na sobě patrné známky anglického stavitelského umu. Ostatně, natáčelo se zde i spoustu filmů, například Princ a Večernice, Tmavomodrý svět či Milenec lady Chatterleyové. Jeden z „nejmladších“ zámků, který byl postaven v polovině 19. století, byl původně zamýšlen jako reprezentativní letní sídlo hraběte Františka Arnošta z Harrachu.

A kde se zámek vlastně nachází? Nechanice jsou asi jedenáct kilometrů od Hradce Králové, nedaleko je i golfové hřiště nebo majestátní akvárium, takže nuda určitě nehrozí, další alternativou je třeba cykloturistika. Zámek samotný je plně přístupný veřejnosti, v současné době se nachází v majetku našeho státu.

Uvnitř zámku můžete obdivovat jedny z nejstarších digitálních hodin na světě a další vymoženosti moderního bydlení. Starožitnosti dovezené sem z celé Evropy hrají prim, nejdražším kouskem inventáře jsou zlacené tapety z telecí kůže. A dřevěný vyřezávaný strop? Ano, naprosto běžná součást místních interiérů. Ústřední podlahové vytápění, patřící ještě před pár desetiletími k velkému luxusu, tu jen tak mimochodem najdete také. Návštěvníci si mohou celkově prohlédnout až 36 místností a pokojů na celém zámku, což je rozhodně jedna z nejobsáhlejších prohlídkových tras v Čechách.

Velká část lesa kolem zámku byla přetvořena na krajinářský park, rozprostírá se tu i celkem dvousethektarová obora a bažantnice. Zámek byl v roce 1945 na základě Benešových dekretů původním majitelům zabaven, dnes jej spravuje Národní památkový ústav. A kam dál po kraji? Možností je hodně, co třeba zámek Opočno? Pro srovnání se můžete vydat i na zámek Hluboká, byť je trochu jižněji!

7.2.2017