Zámek Pardubice

Zámek Pardubice (Česká republika)

Když se řekne Pardubice, většině z nás se nejspíš vybaví proslulý perník. Zkušeným cestovatelům ale hned vyskočí i místní renesanční zámek, který patří k nejrozlehlejším a nejzachovalejším svého druhu v celé střední Evropě.

Původní objekt zde stál už ve třináctém století. Jednalo se o vodní hrad, který na svém místě vydržel až do konce husitských válek. Pokud zámek navštívíte, dodnes máte šanci spatřit zbytky základů původní budovy. K přestavbě na zámek došlo roku 1491, kdy zámek Pardubice padly do rukou Viléma z Pernštejna. Ten nechal vybudovat zámek v současné podobě. Prozíravý šlechtic, vědom si tehdejší napjaté situace, se nenechal zlákat dojmem míru, a nechal zámek opevnit. My tak dnes můžeme obdivovat hybridní řešení na pomezí mezi hradem a zámkem s vrcholným opevněním pozdně gotického stylu. Později však docházelo k čím dál tím větším úpravám do ryze renesančního stylu.

Už roku 1560 bylo panství odkoupeno králem Ferdinandem. To však na zámek Pardubice nemělo dobrý vliv, protože habsburský král zde prováděl zejména činnosti ekonomického rázu a pokračovali v tom i jeho následovníci, což dokumentuje i sedmnácté století, kdy zde dokonce sídlil pivovar.

Koncem devatenáctého století přešel zámek do soukromých rukou a z nich poté do kolem roku 1920 do rukou místního muzejního spolku. Ten ho zuby nehty držel až do roku 1952, kdy byl zámek zestátněn. Byla tedy přerušena jeho obnova a přestalo se dbát o jeho údržbu. V roce 1977 situace vygradovala zřícením části stropů. Dnes je ovšem zámek plně zrekonstruován a je opět přístupný veřejnosti, která si zde může prohlédnout sbírky muzea, galerie i národního památkového ústavu.

V okolí města Pardubice můžeme z dalších památek doporučit zejména zámek Litomyšl či zámek Hrádek u Nechanic, případně pak hrad Svojanov.

4.6.2017