Muzeum Škoda Auto v Mladé Boleslavi

Muzeum Škoda Auto v Mladé Boleslavi (Česká republika)

Otevřeno je zde po celý rok a samozřejmě zůstává pravdou, že mezi fanoušky automobilismu by se neměl najít žádný, jenž sem alespoň někdy v životě nezavítal. Muzeum věnované historii proslulé značky Škoda Auto je na světě už od roku 1995 a najdete jej v blízkosti, nynějšího výrobního závodu, na třídě Václava Klementa. Kde také jinde než právě v Mladé Boleslavi, místě, odkud vzešla sláva Laurina a Klementa?

Pětistovka exponátů a příjemná procházka

Celkem 46 aut, ale také motorek a jízdních kol, všechno z provenience mladoboleslavské Škodovky nebo dvojice Laurin a Klement. První auto, které spatřilo světlo světa v roce 1906 a mělo výkon, jenž dnes bereme s úsměvem. Sedm koňských sil, alespoň na dnešní poměry mimořádně málo – tehdy start evoluce, se kterou se dají do budoucna podnikat opravdu hodně velké věci.

Rodinné vstupné vyjde na dvě stovky, s českým průvodcem činí plné vstupné 120 Kč a dětské polovic, takže se za relativně malý peníz pobaví jistojistě všichni členové výpravy za dobrodružstvím směr Mladá Boleslav. Zakoupit si můžete i roční vstupenku, tedy vlastně permanentku, která vyjde na tři stovky. Co patří do stálé expozice a jaké krásné klenoty automobilismu zde můžete vidět?

  • Jízdní kolo nebo motocykl z dílny Laurina a Klementa. Slavii přeci zná naprosto každý…
  • Škoda Rapid, prototyp z roku 1935. Poloautomatická převodovka a doslova elegance sama.
  • Škoda Octavia Combi, model 1964. Těchto Octavií se vyrobilo v ČSSR na padesát tisíc kusů.

Najdete tu ale i takové krásky, jako je Škoda Rapid, rodinný vůz z roku 2012 a mnoho dalších modelů, bez kterých by dnešní silnice asi nebyla úplná. Nevynechejte ale ani rodný dům Ferdinanda Porscheho nebo pár staveb, které jsou tu s námi už po staletí – zámek Sychrov a hrad Frýdštejn.

13.5.2022