Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn (Česká republika)

Právě hrad Pernštejn se v této oblasti může pyšnit jedním zajímavým prvenstvím, a to takovým, že se jedná o nejnavštěvovanější moravský hrad. Pokud i vy hrady milujete, rozhodně byste si ho neměli nechat ujít. Jeho historie sahá až do poloviny 13. století, a jak už napovídá sám jeho název, jednalo se o stavbu patřící Pánům z Pernštejna. Rozhodně to však nebyl jejich jediný hrad, jelikož k jejich majetku patřila třeba i současná zřícenina hradu Zubštejn. Čím je však zajímavý hrad Pernštejn, je také to, že byl do 16. století několikrát přestavován, a až poté mu zůstala podoba, kterou známe nyní.

Celý hrad se stává z několika staveb, mezi které patří jak oblíbený palác – podobným se pyšní třeba hrad Svojanov, který leží v pardubickém kraji. Dalšími součástmi hradního komplexu jsou samozřejmě mohutné hradby či obranné věže. Velké skvosty však návštěvníky čekají i uvnitř, kde najdou nejenom řadu nástěnných maleb v mnoha místnostech, ale jsou zde také nádherné klenuté stropy, či řada štukových reliéfů. Podobnými výzdobami je Česká republika na svých hradech a zámcích doslova vyhlášená. Vše samozřejmě doplňují i mramorové prvky. Ten se těžil ve zmíněné obci Nedvědice, která leží skutečně nedaleko samotného hradu.

Hrad aktuálně nabízí několik prohlídkových tras, při které mohou turisté skutečně poznat vše, po čem jejich srdce touží. Začíná se většinou u nejstarších prostorů, které jsou charakteristické různými klenbami, a postupně se člověk dostává do novějších částí, především samotného paláce. Tou nejobdivovanější a nejkrásnější místností je potom Rytířský sál, který je vystavěn v renesančním stylu. Ve stejném stylu je na hradě i řada dalších místností, především obytných, kde lze nalézt i řadu významných obrazů. Pokud tedy míříte na jižná Moravu a vaším cílem je aktivní dovolená, potom byste si hrad Pernštejn rozhodně neměli nechat ujít. Pokud se vydáte na sever tak si užijete krásnou Vysočinu a po hodině jízdy autem dorazíte do Litomyšle, kde můžete navštívit místní zámek.

22.10.2013

Booking.com