Hrad Zubštejn

Hrad Zubštejn (Česká republika)

Česká republika se může pyšnit mnoha historickými památkami, a jsou to právě hrady nebo jejich zříceniny, které jsou vzhledem k historii a také díky mnoha pověstem velmi oblíbeným cílem řadu turistů. Výjimkou samozřejmě není ani hrad Zubštejn, který postavili páni z Pernštejna, a to již roku 1214. Samotný hrad byl obýván až do 16. století. Bohužel od tohoto období bylo toto místo, umístěné na táhlém vrchu v nadmořské výšce 682 m n. m. neobýváno, a postupně tak chátralo. Naštěstí stejné osudy nepotkaly všechny české hrady. Ukázkou může být třeba oblíbený Hrad Svojanov. Bohužel hrad Zubštejn zchátral natolik, že nyní se dochovala pouze zřícenina. I ta však za návštěvu stojí.

Tou nejzachovalejší částí je samozřejmě samotné jádro hradu, které nabízí řadu různých místností, které mnoho turistů občas využívá i ke svému přespání. Dochovala se však i část hradního paláce, včetně jeho několika pater. Právě zde jsou k vidění i velmi zajímavé klenuté stropy. Pokud vás láká turistika a rádi poznáváte nová místa, tento hrad, tedy zříceninu si určitě nenechte ujít. Jelikož hrad v minulosti chránily dva rozsáhlé příkopy, bylo nutné postavit lávku, které tak spojuje právě první a druhé předmostí, a tak umožní turistům bezproblémovou prohlídku.

Co samotný Hrad Zubštejn ještě dochoval, to je třeba část vstupní věže, jejíž součástí byla také mohutná brána a padací most. Ač se nic z toho nedochovalo, je přesto tato zřícenina považována za jednu z nejmohutnějších, která je v celém kraji. Pokud však milujete cestování a chcete poznat také některý z dochovaných hradů, dobrým tipem je Hrad Pernštejn, který, jak napovídá sám název, patřil stejnému rodu, jako právě tento hradní komplex. Pernštejn si však svou celkovou krásu zachoval až do dnešní doby. To však nijak nesnižuje zajímavost a tajemnost Zubštejna.

22.10.2013

Booking.com