Hrad Zubštejn
Hrad Zubštejn je jednou z nejvýznamnějších středověkých zřícenin v kraji Vysočina, která se nachází poblíž města Bystřice nad Pernštejnem, v okrese Žďár nad Sázavou. Tento kdysi mocný hrad s bohatou historií láká návštěvníky díky svému malebnému umístění v srdci přírody a úchvatným výhledům na okolní krajinu. Ačkoliv dnes už z hradu zbyly pouze romantické ruiny, jeho kouzlo a záhada přitahují jak milovníky historie, tak i turisty, kteří touží po klidu a přírodě.
Stručná historie
Zubštejn byl pravděpodobně založen v první polovině 13. století jako jeden z obranných hradů střežících hranice moravského markrabství. V 14. století patřil mocnému rodu pánů z Pernštejna, kteří hrad výrazně rozšířili a učinili z něj důležitou oporu svého panství. Bohužel v 16. století ztratil na významu, a po třicetileté válce začal postupně chátrat. Definitivní konec jeho slávy nastal v 17. století, kdy byl opuštěn a proměnil se ve zříceninu.
Podrobná historie hradu
Hrad Zubštejn má bohatou a dlouhou historii, která sahá až do 13. století. První zmínky o jeho existenci pocházejí z doby okolo roku 1214, kdy byl hrad pravděpodobně založen na ochranu moravsko-české hranice. Hrad sloužil jako jedna z důležitých strategických pevností v oblasti a byl původně znám jako Lapis, což znamená kámen, odkazující na jeho pevné kamenné opevnění. Teprve později získal název Zubštejn, pravděpodobně odvozený od tvaru okolních skal či od rodu pánů ze Zubrštejna, kteří byli s hradem spojováni.
V první polovině 14. století se hrad dostal do rukou rodu pánů z Pernštejna, kteří byli jedním z nejvýznamnějších a nejbohatších rodů v Českém království. Zubštejn se stal jednou z jejich nejdůležitějších pevností a pod jejich správou hrad značně prosperoval. V roce 1344 je Zubštejn poprvé výslovně zmíněn v písemných pramenech, kdy hrad spravoval Jimram z Pernštejna. Pernštejnové, jejichž moc rychle rostla, se zaměřili na přestavbu a modernizaci hradu. Pod jejich vedením došlo k výraznému posílení obranných prvků hradu, což z něj učinilo jednu z nejdůležitějších pevností v oblasti.
Během 15. století se Zubštejn stal svědkem bouřlivých událostí husitských válek. V tomto období byl hrad opakovaně vystaven útokům husitských vojsk, ale díky své strategické poloze a silnému opevnění se ubránil. Pernštejnové, kteří stáli na straně katolické šlechty, hrad udrželi a dále rozvíjeli. Konec husitských válek však znamenal také začátek postupného úpadku významu hradu. Se vzrůstající mocí rodu a přesunem jejich sídelního centra na nedaleký hrad Pernštejn ztrácel Zubštejn svou roli hlavní pevnosti.
V 16. století již hrad Zubštejn neměl pro rod Pernštejnů takový význam a byl postupně opuštěn. Na počátku 17. století byl hrad již ve značném stádiu chátrání. Jeho definitivní zkázu pak přinesla třicetiletá válka. Roku 1645 byl Zubštejn napaden a poničen švédskými vojsky, která v této době plenila velkou část Moravy. Hrad byl těžce poškozen a zcela opuštěn.
Po válce nebyl Zubštejn nikdy opraven a zůstal rozbořen. Přesto jeho romantická poloha na vrcholu kopce a zbytky mohutných zdí přitahovaly pozornost romantických turistů a badatelů již v 19. století. V této době se zřícenina stala oblíbeným výletním místem, a i když nebyla nikdy zcela obnovena, byla považována za jednu z nejmalebnějších a nejvýznamnějších památek regionu. Archeologické výzkumy a snahy o konzervaci probíhají na Zubštejnu od 20. století, kdy bylo místo uznáno jako kulturní památka. I dnes se zde občas konají archeologické vykopávky, které odhalují další fragmenty historie hradu.
Zubštejn, i když chátrající, je dnes symbolem bohaté historie Moravy a svědectvím o slávě rodu Pernštejnů. Jeho zříceniny jsou udržovány v rámci programu na ochranu kulturního dědictví, aby mohly i nadále lákat návštěvníky a zůstaly nedílnou součástí krajiny Vysočiny.
Architektura
Hrad Zubštejn byl vystavěn na strmém kopci, což mu poskytovalo přirozenou obranu. Jeho původní podoba se postupem let měnila, zejména během expanze v době gotiky, kdy byl hrad výrazně posílen a rozšířen. Dominantou hradu byla vysoká věž, která sloužila nejen k obraně, ale i jako obytná část. Dodnes lze na zřícenině spatřit základy této věže a některé zdi.
Hradní komplex byl rozdělen na několik částí, přičemž jádro hradu bylo chráněno hradbami a příkopem. Výrazným prvkem byla masivní hradní brána, jejíž pozůstatky jsou dodnes patrné. V hradním jádru se nacházely obytné a hospodářské budovy, včetně paláce, jehož zbytky zdiva stále svědčí o kdysi mohutné stavbě. Opevnění hradu bylo zesíleno několika baštami a předsunutými obranými prvky, což činilo Zubštejn takřka nedobytným.
V období vrcholné gotiky byl hrad přestavěn v luxusnějším stylu, s větším důrazem na pohodlí obyvatel. Postupně se zde objevovaly nové architektonické prvky, jako byly gotické okenní oblouky a zdobnější portály. Ačkoli většina těchto prvků byla zničena časem a válečnými událostmi, archeologové při vykopávkách objevili četné pozůstatky, které vypovídají o tehdejším bohatství hradu.
Další zajímavosti v okolí
Hrad Pernštejn – Jedna z nejlépe dochovaných gotických pevností v České republice, která byla správním centrem pánů z Pernštejna. Impozantní hrad s bohatou historií nabízí prohlídky interiérů i krásné vyhlídky na okolní krajinu.
Vírská přehrada – Malebná přehrada na řece Svratce, obklopená krásnou přírodou, ideální pro pěší turistiku a cyklovýlety. Přehrada je také oblíbeným místem pro rybáře a milovníky vodních sportů.
Zámek Lysice – Elegantní barokní zámek s rozlehlými zahradami a romantickými arkádami. Zámek nabízí návštěvníkům bohatě zařízené interiéry a procházky krásným parkem, který je ideálním místem pro odpočinek.
Zřícenina hradu Dalečín – Menší, ale malebná zřícenina nedaleko Bystřice nad Pernštejnem, zasazená do klidného prostředí. Tento hrad byl postaven ve 14. století a dodnes z něj zůstaly části hradeb a věže.
Hrad Svojanov – Jeden z nejstarších českých královských hradů, nacházející se na hranici Čech a Moravy. Byl založen ve 13. století Přemyslem Otakarem II. a je známý svou kombinací gotických a renesančních prvků. Hrad Svojanov nabízí prohlídky, během kterých si můžete prohlédnout jak hradní věž, tak i historické interiéry, a užít si nádherný výhled do okolí.
Hrad Zubštejn, i přes svou dnešní podobu romantické zříceniny, má co nabídnout. Procházka mezi jeho rozpadlými zdmi vás přenese zpět do středověku, kdy byl součástí mocného panství. Navštivte tuto krásnou památku a nechte se okouzlit nejen historií, ale i nádhernými výhledy na okolní krajinu.
>> UBYTOVÁNÍ v blízkosti hradu Zubštejn <<
8.9.2024
Aktuální počasí v destinaci
|
15,2°C
|
Předpověď počasí |
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří