Hrad Svojanov

Hrad Svojanov (Česká republika)

Jednou z hlavních věcí, která turisty na tomto hradu láká, není ani bohatá historie, ani jeho architektonická krása, ale obrovská tajemnost, jelikož právě hrad Svojanov je opředen celou řadou tajemství. Stejně jako řada jiných hradů, které Česká republika na svém území má, i tento sloužil původně jako obrana, a to obchodní cesty Přemysla Otakara II. Proto tento panovník nechal hrad postavit.

Hrad má podobně jako taktéž velmi oblíbený Hrad Pernštejn poměrně bohatou historii, jelikož stavba začala již ve 13. století, kdy bylo celé dílo také dokončeno. Původně však hrad nesl německé jméno Fürstenberg a později, kdy hrad vlastnili Trčkové z Lípy, přibyl k hradu i renesanční palác. I přes požár, který se udál v roce 1569, je hrad stále obdivuhodný, jelikož byl po této katastrofě kompletně opraven. Historické podhradí je v současné době samotnou vesnicí, která nese název Starý Svojanov, který právě po hradu převzala. Pro všechny návštěvníky nabízí hrad Svojanov hned 2 turistické okruhy, při kterých bude každý milovník historie doslova okouzlen.

Základem těchto prohlídek je samozřejmě návštěva většiny komnat, a tak se každý může dostat jak do komnat běžných, tak do komnat určených původním majitelům, tak lze navštívit také hradní kuchyni, nebo třeba gotické sklepení, kde je vyobrazena řada postav, které se vztahují právě k řadě tajemných bájí a pověstí o samotném hradě. To vše doplňuje také dům zbrojnošů, nebo místní mučírna. Velkou výhodou celého hradního areálu je však to, že je zpřístupněn i během zimního období, a tak často láká všechny ty, kterým turistika není cizí, k zajímavým a také romantickým procházkám.

Pokud toužíte i po dalších zajímavých památkách, leží na pomezí pardubického kraje třeba oblíbená zřícenina hradu Zubštejn, která je taktéž cílem cestování mnohých turistů. Určitě vás potěší i ona sama. Asi 40 km od hradu Svojanov můžete navštívit zámek Litomyšl, který udělá radost všem milovníkům zámecké architektury.

22.10.2013

Booking.com