Zámek Červený Hrádek

Zámek Červený Hrádek (Česká republika)

Ač rozlohou relativně malá, nabízí Česká republika spoustu nádherných míst, která nelze přehlédnout. Za zmínku jist stojí i zámek Červený hrádek, který se nachází na Chomutovsku, doslova na prahu Krušných hor. Od roku 1958 je kulturní památkou, takže je v poměrně dobrém stavu, který umožňuje prohlídky.

Historie zámku sahá až do 15. století, kdy byl podle písemných záznamů přestavěn tehdejší středověký hrad Borek. První písemné záznamy o zámku s červenou fasádou pochází už z roku 1422. Tato podoba se ovšem nezachovala a svou dnešní tvář dostal zámek v 17. století za období, kdy ho vlastnili Hrzánové. Tehdy bylo definitivně odstraněno zbývající opevnění a celý zámek byl vylepšen zejména po estetické stránce.

Ve vlastnictví zámku se později vystřídaly různé německé šlechtické rody. Tím posledním byl rod Hohenlohe-Langenburg a toto období trvalo až do konce druhé světové války. Následně byl rodu zámek zabaven.

Stát, který zámek vyvlastnil, však dlouho nevěděl, co s ním. Během prvních dvaceti let po válce zde bylo umístěno vícero závodů a podniků. Později byl zámek rekonstruován a po revoluci připadl do vlastnictví města Jirkov. Dnes už na něm však nemáme šanci vidět původní inventář, který byl hned po válce rozmístěn na různá místa po celé republice.

V současnosti však můžete využít možnosti placené prohlídky zámku Červený Hrádek s průvodcem, který vás provede po přístupných interiérech zámku včetně zrcadlového sálu, obrazárny nebo například rytířského sálu či zámecké kaple. Ta je známá především pro své plně funkční varhany pocházející z 18. století.

Když se budete toulat oblastí Krušných hor, určitě byste měli věnovat pozornost i ostatním památkám, které se nachází v blízkém okolí. Jmenovat můžeme například hrad Loket, nebo si můžete udělat i trochu delší výlet do Karlových Varů a navštívit zdejší kolonádu anebo kolonádu v Mariánských lázních.

24.9.2017