Zámek Březnice

Zámek Březnice (Česká republika)

Hrad Březnice byl vystavěn ve třináctém století v ryze gotickém slohu, jeho tehdejší vlastníci se řadili ke starobylému rodu Buziců. K přestavbě na klasický renesanční zámek došlo v roce 1567, kdy dostal hradní tvrz do správy tajemník Ferdinanda I. Jiří Lokšana. Šlo o velice vzdělaného velmože, v jeho majetku se nacházela například i nejstarší renesanční knihovna v Čechách (Lokšanská knihovna).

Kromě této knihovny můžete při návštěvě zámku Březnice obdivovat i místní zámeckou zbrojnici, kde jsou k vidění četné vražedné pomůcky z 16. – 19. století (chladné i střelné zbraně, co jen hrdlo ráčí). Pokud byste raději trávili čas na čerstvém vzduchu, je Vám k dispozici rozlehlá bylinková zahrada či anglický park, ve kterém se můžete projet dokonce v kočáře.

Zájemcům o umění určitě učaruje i cyklus kolorovaných kreseb z konce 16. století, který vznikl ku příležitosti svatby Jana z Kolovratů a Kateřiny z Bairspergu. Pokud budete mít v létě čas a chuť, konají se tu v tomto čase zámecké koncerty, kultura tu ale kvete i v zimě, což dokazuje mimo jiné akce Vánoce na zámku.

V těsném sousedství zámku je situován i barokní pivovar, projít si můžete například také zámeckou kapli Panny Marie z let 1625 – 1632, která je postavena v duchu raného baroka. Zaujmout ale určitě může i malebná renesanční jídelna nebo rozlehlý rytířský sál s kazetovým stropem. V zámku Březnice je toho prostě hodně – a pár zajímavostí najdete i ve stejnojmenném městě, ležícím v někdejším okrese Příbram.

V Březnici je totiž například nejstarší knihovní sál na našem území, kostel svatého Františka Xaverského a Ignáce, zapomenout nesmíme ani na židovský hřbitov. Další zajímavé stavby podobného charakteru jako v Březnici jsou třeba zámek Český Krumlov či zámek Bečov nad Teplou.

27.4.2014

Booking.com