Hrad Roštejn

Hrad Roštejn (Česká republika)

Někdo vyhledává své příští turistické cíle podle žebříčků atraktivity a nesmí chybět tam, kam míří i všichni ostatní. Pro jiné je důležitá historická hodnota nebo zajímavé detaily, případně okolí, které může poskytnout překrásné možnosti se po prohlídce zámku či hradu odreagovat v přírodě. Ať tak či tak, z výše uvedeného vyplývá, že ne všechny hrady a zámky jsou každoročně v obležení turistů, to však samozřejmě vůbec nic nemění na jejich hodnotě. Věděli jste například, že poblíž jihočeského Telče na Vysočině leží hrad nesoucí název Roštejn?

Tento překrásný a poněkud opomíjený historický objekt, předený celou řadou pověstí, se v hlubokých hvozdech Javořických vrchů tyčí již od čtrnáctého století. Pozdně gotickou stavbu shlížící z výšky 677 m. n. m. na vesničku Doupě jako původně nechali postavit pánové z Hradce, v 70. letech byla pak přestavěna s cílem vytvořit na místě lovecký hrádek s oborou. Místo se nabízelo vskutku ideálně, vždyť hrad se dodnes nachází obklopen lesem a tak není těžké si představit, jaké podmínky zde před více než pěti staletími panovaly. Když hrad Roštejn zasáhl na počátku 20. století za bouřky blesk a rozpoutal následný požár, dlouho se bohužel nenašel nikdo, kdo by se měl k jeho opravě. Nakonec se však přece jen pár nadšenců zasloužilo o rekonstrukci a od šedesátých let dvacátého století je hrad přístupný veřejnosti.

Až budete mít hrad Roštejn prozkoumaný, nezapomeňte, že nedaleko leží hrad Landštějn nebo zámek Dačice, další zajímavá místa stojící za návštěvu. A kam se podíváme, až bude čas někdy příště? Tentokrát se přesuneme na Moravu a naším cílem bude tamější hrad Sovinec, proslulý unikátními akcemi pro návštěvníky.

2.8.2016