Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady (Česká republika)

Na úvod je třeba poznamenat, že Nové Hrady jsou městem v českobudějovickém okresu, a to těsně vedle rakouské státní hranice. Neměli bychom tyto dvě lokality zaměňovat, neznalé může mást, že rod Buquoyů měl v Nových Hradech na jihu Čech také svou rozsáhlou rezidenci. Zámek Nové Hrady ve Východních Čechách je ale rozhodně o něčem jiném, nese se v duchu rokoka a připomene vám na první pohled Francii. Takové Versailles na český způsob, chtělo by se říci! Několik krásných zahrad, nechybí ani ta s bylinkami. Stavba z konce osmnáctého století se nikdy nedočkala stavebních úprav v duchu nějakého nového a moderního slohu. Je tedy ve stavu, jak si ji přál sám hrabě de Chamaré.

Prohlídka netrvá ani celou hodinu

Kavárna, galerie plná klobouků, kterých tu najdete více než stovku, ale také pěkné zelené divadlo, respektive labyrint, to vše na vás čeká, když se rozhodnete navštívit zámek Nové Hrady. Anglická květinová zahrada, ale i prohlídka, kterou si můžete užít po celý den (mezi 10. a 16. hodinou) a jejíž časová náročnost je v průměru kolem padesáti minut. Vstupné pro dospělého je za 120 Kč, rodinný lístek pro dva dospělé a dvě děti do 15 let vyjde na 320 Kč, k dispozici je i výklad v cizím jazyce. Zámek je ve vlastnictví rodiny Kučerových. Od konce devadesátých let pak probíhá rekonstrukce areálu, jenž je každým rokem stále zajímavější. Současní majitelé se postarali hlavně o zeleň, jíž dominuje anglická zahrada.

Jezírko a pergola, ale také okolí plné zelených památek, to jsou další bonusy výletu do regionu, kde je i historické město Skuteč. Právě zde je totiž CHKO Žďárské Vrchy s několika přírodními rezervacemi. Pokud jste se zamilovali do východočeského regionu, máme pro vás ještě další tipy. Zkuste zámek Litomyšl nebo se podívejte do města perníku, kde vás přivítá zámek Pardubice.

21.8.2022

Booking.com