Zámek Versailles

Zámek Versailles (Francie)

Oficiálně jde o nejkrásnější zámek v Evropě (ocenění získal v roce 2002), od roku 1979 figuruje na listině světového dědictví UNESCO. Na celém světě snad nenajdeme jiný zámek, který by byl dokonalejším symbolem. Versailles, dvacet kilometrů vzdálené od Paříže, je synonymem monarchie, okázalosti, anebo třeba míru, který zde byl podepsán po první světové válce.

Honosné sídlo (zpočátku pouze jako lovecká zámeček) si nechal postavit král Ludvík XIII. v době největšího rozkvětu francouzské monarchie na počátku sedmnáctého století. S jeho proměnou v královské letní sídlo je však spojováno teprve jméno jeho následníka, Ludvíka XIV. Přestavět původní skromný letohrádek trvalo desítkám tisíc dělníků více než padesát let: teprve poté byl Král Slunce spokojený.

Ten se zasloužil o to, že zámek ve Versailles získal svou dnešní podobu. Stavba začala, když bylo mladému panovníkovi 23 let a až do francouzské revoluce (1789) potom sloužil jako sídlo francouzských králů. Monumentální budova zámku, dlouhá více než půl kilometru (přesněji 680 metrů) není však jediná, která zaujme při pohledu na celý areál (netřeba připomínat, že ten nejlépe vynikne při leteckém pohledu).

K zámku náleží rovněž rozsáhlé zahrady, o něž se starají profesionální zahradníci a musejí splňovat maximální nároky na estetický dojem. V zahradách se nachází široké aleje zdobené sochami, labyrinty umělých vodních kanálů a nádherné květinové záhony. Kromě hlavní budovy zámku nalezneme v zahradách i menší zámečky, většinou postavené pro královny nebo princezny.

Prostory zámku jsou dnes z velké části přístupné veřejnosti, v dřívějších dobách však představovaly naprosto unikátní a uzavřené prostředí, kam se dostali pouze vyvolení. V několika rozlehlých křídlech (Jižní, Severní a jádro zámku) se nachází Velké komnaty, Zrcadlový sál, Galerie bitev a další prostory plné vzácných uměleckých děl. Až budete příště ve Francii, zapomeňte na klasické turistické magnety Paříže, kterými jsou třeba Eiffelova věž nebo Invalidovna. Namiřte si to rovnou do zámku ve Versailles a nebudete litovat.

18.2.2015