Hrad Josselin

Hrad Josselin (Francie)

Jedna z dominant nádherné Francie, vlastně – to bychom možná místní trošku urazili – Bretaně. Právě v tomto malebném kraji na západě Evropy žijí dodnes ve velkém měřítku potomci Keltů a je to znát už na první pohled. Co takhle si vyrazit na jeden z nejhezčích hradů v Evropě – Josselin?

Poprvé jej mohli návštěvníci obdivovat už v jedenáctém století, prvky rané gotiky jsou tu znát už z pohledu z větší dálky. Stavba se ale v běhu staletí mnohokrát (pochopitelně) rekonstruovala, takže nevidíme tak docela její původní ráz. A jako by toho nebylo málo, původní stavbu hodně poničil při obléhání anglický král Jindřich II. Plantagenet, stalo se tak v roce 1168.

Dodnes jej obývají potomci legendami opředeného rodu Rohanů, pro veřejnost je zámek otevřen – jen tak mimochodem – mezi dubnem a říjnem. Prohlídku v zimě tak bude skoro nemožné zajistit, proto vyrazte do Bretaně ještě na jaře nebo v létě – vždyť je tu opravdu krásně. Návštěvníci si mohou projít třeba jídelnu z 19. století či knihovnu o dvě století starší, která čítá na tři tisíce svazků.

Ozdobou Josselinu je i zahrada nesoucí se ve francouzském duchu, jež je doslova plná různorodé květeny, které dominují hlavně růže – těch je tu na čtyřicítku různých odrůd. 14. července se zde každoročně koná Středověký festival, na který je každý zájemce o historii zván více než srdečně. V prostorách zámku je i muzeum panenek, které je zde otevřeno od roku 1984, v současnosti tu je více než tři tisíce vystavených hraček. A nejsou to vždy jen panenky, ale to zabíháme moc do podrobností.

Nemusíte samozřejmě v rámci Francie vyrazit jen sem. Návštěvníky láká Paříž nebo Marseille, co třeba zkusit i takový hrad Pontivy? Jde o další skvělou dominantu Bretaně, takže hurá do toho!

11.10.2016