La Centre Pompidou v Paříži
V pořadí devatenáctý francouzský prezident, v úřadu mezi léty 1969 – 1974. De Gaullův následovník, Georges Pompidou. Právě po něm se jmenuje tato obrovská budova, která se po otevření v roce 1977 přiřadila k největším kulturním centrům Evropy. Stavba si vyžádala astronomickou částku (miliarda franků) a trvala pět let. Skleněná budova o délce více než 160 metrů. Knihovna, muzeum spjaté s výstavami moderního umění, kina, kavárny, obchody a obchůdky. Stovka možností, jak se zabavit. Originalita na každém kroku. Expozice Picassa nebo Kandinského.
Fasáda budovy hraje všemi barvami, Centre Pompidou je třetí nejnavštěvovanější pařížskou turistickou atrakcí – skoro sedm milionů návštěvníků ročně. Beaubourg, jak se po Paříži tomuto centru také někdy říkává, nabízí i skvělý výhled na celé město nad Seinou. A mimochodem, nebude do budoucna určitě jediné. I francouzské Méty nabízejí stejnojmenné kulturní centrum, další vyrostou brzy v Malaze a existují také plány na podobnou stavbu na území Mexika. Ve zdejších interiérech se natáčel také jedenáctý příběh Jamese Bonda s názvem Moonraker, v roce 1979 si v něm střihl hlavní roli Roger Moore.
Sedm pater, práce architektů Renza Pianiho a Richarda Rogerse, Pařížané ji milují i nesnášejí, vypadá totiž jako dům naruby a někteří ji přezdívají staveniště plné šrotu. Jistě, zdálky tak vypadat může, ale pokud sem vstoupíte, budete dost možná uchváceni. Denně tu projde více než dvacet tisíc návštěvníků, celková podlahová plocha včetně parkovišť a muzeí je sto tisíc metrů čtverečních. I na Paříž je to poměrně dost…
Samozřejmě to ale není jediné, co lze v hlavním městě lásky vidět. Bazilika Sacre Couer, proslulé muzeum Louvre, ale i Palais de Chaillot, i o tom je totiž Francie a Paříž především.
27.2.2017
Mapa oblasti
Nejnovější
- Objevte krásu Trevizské katedrály
- Objevte historii a krásu zámku Bystřice pod Hostýnem
- Rotunda sv. Jana Křtitele: Architektonický skvost ostrova Gozo
- Zámek Highcliffe v Dorsetu vám připomene klasický novogotický styl
- Zámek Dunrobin z devatenáctého století je skutečnou skotskou pohádkou