Mont St-Michel

Mont St-Michel (Francie)

Perla moderní Francie. Tahle hora, na které najdete stejnojmenné opatství, patří k Normandii úplně stejně, jako třeba Eiffelova věž k Paříži. A je to vlastně hora? Když přijde příliv, tak je to spíš ostrov. Příliv a odliv znamená patnáct metrů rozdílu v mořské hladině (ostrov samotný je vysoký 80 metrů), což je opravdu dost znát. Snad i kvůli tomu právě sem zavítá prakticky nejvíce návštěvníků, kteří se chystají do Francie. V žebříčku oblíbených lokalit v zemi lahodného vína, kde se nespěchá, je „až“ na celkovém druhém místě za Paříží. No jo, ta nabízí těch památek trochu víc, ale i tak je to dobré umístění, nebo snad ne?

Dominantou Mont Saint Michel je gotický klášter, který je součástí rozsáhlého komplexu. V něm se můžete i ubytovat, ochutnat tu lze skvělé sýry nebo víno. Jak také jinak, když jste zrovna ve Francii, že? Opatství fungovalo v devatenáctém století dokonce jako vězení a vlastně až donedávna jej obývali benediktinští řeholníci, odešli až na přelomu tisíciletí.

Oblast měli za posvátnou už antičtí Keltové, kteří zde měli rozlehlé pohřebiště. Benediktini tu postavili kapli už na začátku osmého století, prý na popud archanděla Michaela. Po něm nakonec biskup Aubrecht celou stavbu pojmenoval, ta se postupně rozšířila v majestátní klášter – a dál to vlastně znáte. Na ostrově, který má rozlohu zhruba kilometr čtvereční, dnes žije zhruba čtyřicet lidí. A více než milion jich tudy každoročně projde. Ano, ve Francii je mnoho krásných katedrál, ale tahle je jedna z těch nejkrásnějších.

A kam ještě v Normandii vyrazit dále? Lokalit, které byste měli navštívit – když už tam tedy jste – je samozřejmě vícero. Caen, Rouen, Le Havre a třeba i Saint-Lo.

8.11.2016