Zámek Villandry

Zámek Villandry (Francie)

Zdobí břeh řeky Loiry už páté století a sluší mu to stále víc! Zámek Villandry bychom hledali poblíž malé stejnojmenné obce, postrádá italský nádech dalších staveb v okolí a reprezentuje tak výlučně francouzskou architekturu. Jeho renesanční podoba pochází z první poloviny šestnáctého věku, stojí na místě středověké pevnosti, kterou nařídil strhnout finančník ve službách Františka I. Jean de Breton. Dnešní návštěvníci pak mohou kromě renesanční nádhery obdivovat i vodní zahradu a zeleninové záhony. Přesně tak, čtete správně. Pěstují se tu hlavně užitkové plodiny a zelenině dělají společnost vybrané bylinky. Provoněná zahrada je proto místem báječného odpočinku!

Král a jeho pravá ruka jako sousedé

Jean de Breton stavěl pro svého krále Františka I. zámek Chambord a myslel i na sebe, aby byl svému vladaři nablízku. Právě proto vznikl zámek Villandry, jenž je mezi zámky na Loiře zajímavý hlavně tím, že v sobě nenese kus Itálie, alespoň tedy po stránce stavitelské. O to víc italského vkusu mají zahrady, které si Jean de Breton okoukal na diplomatické misi v zemi pod Apeninami. Není možná na první pohled tak reprezentativní, aby v něm mohl sídlit král, ale na druhou stranu – to ani nebylo vůbec záměrem stavitele.

Jistě se vám v tomto regionu zalíbí i zámek Blois, na němž sídlilo několik panovníků sladké Francie a kde našla svou zálibu i Kateřina Medicejská a totéž platí pro zámek Amboise. Zpět však na zámek Villandry, který přešel v roce 1906 do majetku Joachima Carvalla. Obrovské investice hlavně do zeleně se vyplácí a dnes navštěvuje sídlo, jež vlastní potomci pana Carvalla, více než tři sta tisíc turistů ročně. Nejde jen o zeleninu, zahrada má více pater a v jednom se samozřejmě nacházejí i okrasné květiny, byla by škoda nevyužít takový prostor, že?

27.7.2022