Vítězný oblouk v Paříži
Co se vám vybaví, když se řekne Paříž? První příčku si téměř jistě uzurpuje Eiffelova věž, na dalších pozicích se však již pamětihodnosti zřejmě budou střídat. Možná se dostaneme i za hranice francouzské metropole a vzpomenete si na nedaleký palác Versailles. A patrně vám vytane na mysli Louvre, katedrála Notre Dame, bazilika Sacre-Coeur nebo třeba Vítězný oblouk...
A právě ten si představíme o něco podrobněji, existují totiž přinejmenším dva dobré důvody proč ho navštívit. Tyčí se přímo na západním konci proslulého bulváru Champs-Elysées a postavit ho nechal samotný Napoleon Bonaparte. Co z toho vyplývá? Kdo si ho při návštěvě Paříže nechá ujít, ten jako by město na Seině nikdy nenavštívil.
Vítězný oblouk je se svými 51 výškovými metry druhým nejvyšším obloukem na světě, jednoznačně nejvyšší ve Francii. Jak již bylo zmíněno, nechal ho vztyčit patrně nejslavnější Francouz historie Napoleon Bonaparte - obnovil tak starořímskou tradici vztyčovat po vyhrané bitvě podobné oblouky na počest příznivě nakloněných bohů.
Dlouho pozapomenutý zvyk se stal oblíbeným mezi státníky a vojevůdci devatenáctého století. A na co přesně byl Napoleon tak hrdý? Šlo o jeho vítězství v bitvě u Slavkova (bitva tří císařů; 1806), při které drtivě porazil Ruské impérium a Rakouské císařství.
Třebaže následná Napoleonova vojenská kariéra už tak slavná nebyla (od té doby to s ním šlo tak říkajíc z kopce, a jak známo definitivní porážku utrpěl v bitvě u Waterloo v roce 1815), stavba Vítězného oblouku mezitím (více či méně úspěšně) pokračovala. Celkem trvala třicet let, jen vyhloubit základy zabralo dělníkům dva roky. Oba architekti, kteří se podíleli na realizaci stavby, během stavebních prací zemřeli.
V roce 1814 se vlivem politických okolností práce dokonce na čas zastavily. Ovšem nakonec se přece jen Vítězný oblouk podařilo úspěšně dokončit a to včetně bohaté sochařské výzdoby poukazující na francouzské úspěchy na bojišti. Slavnostního otevření se dočkal v roce 1836 u příležitosti šestého výročí červencové revoluce.
27.3.2016
Nejnovější
- Zámek Vizovice: Poklad barokní architektury v srdci Zlínského kraje
- Hrad Helfštýn: Největší středověká pevnost Moravy
- Zámek Bučovice: Renesanční skvost v srdci Moravy
- Hrad Velhartice: Středověká perla šumavských vrchů
- Hrad Hukvaldy: Monumentální zřícenina v srdci Beskyd