Zámek d´Ussé

Zámek d´Ussé (Francie)

Asi deset kilometrů od Chinonu bychom našli zámek, jenž připomene už na první pohled klasický romantický styl. Vznikl na místě někdejšího středověkého hradu a nabídne rozsáhlý zámecký park lákající k příjemné procházce. Ano, vypadá doslova jako z pohádky! Vstupné je za 14 eur, děti platí jen pět. Otevřeno je od 13. února až do poloviny listopadu a doslova jen pár kroků od stavby protéká řeka Loira. V interiéru se také odráží francouzská renesance a zdobnost, takže prohlídka je báječným estetickým zážitkem. A co dalšího na vás čeká, když se rozhodnete navštívit zámek d´Ussé?

Charles Perrault a Šípková Růženka

Není to tradiční český příběh, nýbrž spíše západoevropský. Možná jej znáte i v podání někoho jiného, ale Francie zná Charlese Perraulta, jenž napsal Šípkovou Růženku a tento umělec našel inspiraci právě při procházce kolem zámku d´Ussé. Co se mu tolik líbilo a kdy přišel první nápad? To se už nedozvíme, ale je dobře, že k této šťastné náhodě došlo. Pokud si projdete místní zahrady, možná si i trochu vzpomenete na slavnější Versailles. Není divu, protože André le Notre působil v řadě francouzských regionů a zanechal své stopy zde i právě v oblíbeném místě krále Ludvíka, jenž měl přezdívku Slunce.

Připravená je i výstava dobového oblečení, kde dominují kousky z osmnáctého a devatenáctého století, takže se pokochá i oko znalce módy. Chcete si vychutnat i další zámky na Loiře? Potom navštivte proslulý zámek Clos Lucé, kde se tolik líbilo Leonardovi da Vinci nebo zámek Blois, kde odpočíval i sám král František I. Zámek d´Ussé patřil i do majetku mocného rodu Rohanů a od poloviny 17. století se tu pěstují ve velkém citrusy. Zámecký park symbolicky střeží dva libanonské cedry, které pochází od hraběnky Claire z Duras, známé také pro svou novelu Ourika (1823).

14.8.2022