Chateau d´Abbadie
Romanticky vyhlížející zámeček Chateau d´Abbadie leží poblíž baskického pobřeží (a tedy i francouzsko-španělských hranic) na samém jihozápadě Francie. Byl vystavěn v takzvaném neogotickém (novogotickém) stylu na začátku druhé poloviny devatenáctého století.
Na zakázku si jej nechal postavit Antoine Thomson d´Abbadie, francouzský kartograf, vědec, cestovatel a astronom. Zkrátka doslova renesanční člověk – tento zámeček měl sloužit spíše jako vědecká základna než jako nějaké honosné sídlo pro jakéhosi šlechtice, byť vyšel na tehdy astronomickou sumu 172 tisíc liber šterlinků. Je tu totiž mimo jiné od roku 1880 postavená i astronomická observatoř, sám majitel zámku byl totiž velmi nadšeným pozorovatelem noční oblohy. Nadšení majitele zámečku pro vědu bylo obrovské – dokonce se v roce 1895 rozhodl tuto stavbu darovat francouzské akademii věd, a to pod podmínkou, že správcem objektu bude kněz.
Zámek je obklopen rozsáhlým parkem, který si samozřejmě můžete coby návštěvníci také celý projít. Celkově bychom mohli rozdělit zámek do tří různých křídel – severozápadní křídlo, které je věnováno výzkumu a vědě (observatoř atd)., jižní křídlo, kde se nachází recepce a ubytování a východní křídlo, ve kterém je postavena kaple. Co se týče vybavení, nábytek tu najdete hlavně z Orientu, osobně jej sem dodal sám někdejší majitel, který k smrti rád cestoval a ještě raději si vozil z cest nejrůznější suvenýry (z těch tu uvidíte víc, než jen samotný nábytek).
A když už zavítáte do Francie, nezapomeňte na nádhernou Paříž! Kromě jiného, poměrně blízko Chateau d´Abbadie je i další zajímavé místo, a sice blízký San Sebastian ve Španělsku. Je to město s necelými dvěma sty tisíci obyvatel a prohlédnout si tu můžete mimo jiné nádherný barokní chrám Panny Marie.
30.7.2014
Mapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů