Palais de Chaillot v Paříži

Palais de Chaillot v Paříži (Francie)

Palác, ze kterého je skvělý výhled na Eiffelovu věž, který se nachází už skoro třicet let na ceněném seznamu francouzských kulturních památek. Palais de Chaillot (Palác Chaillot) se tyčí na stejnojmenném vršku, najdete tu velmi bohatou sochařskou výzdobu a oficiální sídlo národních kulturních institucí.

Původně stál na místě dnešní budovy Palais du Trocadéro, který vyrostl pro účely světové výstavy v roce 1878 pod taktovkou Gabriela Daviouda a Julese Bourdaise. Rok 1937 a nová světová výstava však přinutil pořadatele stavbu srovnat se zemí a postavit na jejím místě Palais de Chaillot, jejímiž architekty byli León Azéma a Jacques Carlu.

Dva velké pavilony v neoklasicistním stylu, propojeny promenádou, s výhledem do zahrad Trocadéra. Počítejte s tím, že v úterý je zavřeno, jinak se do zdejších muzeí dostanete každý den kromě svátků, ve čtvrtek je dokonce otevřeno do jednadvaceti hodin.

Palais de Chaillot však jistě není to jediné – a rozhodně ne nejlepší – z celé Paříže, samozřejmě při vší úctě. Třeba La Centre Pompidou je moderním kulturním centrem nabízejícím zábavu pro všechny generace, vyrostlo ve druhé polovině minulého století a nese jméno jednoho z bývalých francouzských prezidentů. Muzeum Louvre je také pověstné, jde o svého druhu jedno z největších a nejproslulejších na světě. Ve zdejších sbírkách si prohlédnete třeba Monu Lisu, ale i spoustu dalších skvostných obrazů – a samozřejmě nejen jich.

Dominantou Paříže je pak celých 300 metrů vysoká Eiffelova věž, kterou mnozí umělci 19. století prostě nenáviděli, jiní ji zase měli v oblibě. Francie je prostě a jednoduše plná mnoha krás, ale Palais de Chaillot rozhodně také stojí alespoň za krátkou návštěvu.

25.3.2017